تاریخ انتشار :دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۰۷
کد مطلب : ۱۱۰۸
تعداد نظر۱
جالب است ۱
"حمید بوالی" فعال امور مهاجرین شرح می‌دهد:

طرح وزارت کشور ایران برای اقامت مهاجرین چیست؟

طرح وزارت کشور ایران برای اقامت مهاجرین چیست؟

گفتگو با «حمید بوالی» خبرنگار آزاد و فعال امور مهاجران افغانستانی درباره ریز و درشت طرح وزارت کشور ایران برای ثبت‌نام مهاجرین غیرقانونی حاضر در ایران و کسب اقامت و رفع مشکلات مهاجران بدون مدرک و...گفته شده این طرح اقامت، برای مهاجرین بدون مدرک افغانستانی است و دفاتر پیشخوان برای ثبت نام این عزیزان آماده شده‌اند.

■ ما دوتا دفتر برای کارهای مهاجرین داریم که یکی دفتر کفالت است و صرفاً کارهای مربوط به مهاجرین افغانستانی را انجام می‌دهد، یعنی این دفاتر کارهای مربوط به دوستان ایرانی را انجام نمی‌دهند. دفاتر پیشخوان برعکس تا قبل از دیروز فقط کارهای اداری دوستان ایرانی را انجام می‌دادند. دوستان مهاجر افغانستانی که هیچگونه مدرکی ندارند باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند. دفتر پیشخوان در هر شهر و محله‌ای وجود دارد اما همه این دفاتر این کار را انجام نمی‌دهند و فقط دفاتری که امکان عکس برداری و انگشت نگاری دارند این کار را انجام می‌دهند. چون در فرمی که به مهاجرین تحویل داده می‌شود، فرد انگشت‌نگاری می‌شود و یک عکس از او و اعضای خانواده گرفته می‌شود. دفاتر پیشخوانی که برای دوستان ایرانی کارت ملی صادر می کنند این امکان را دارند.

▪️در این مرحله اصلا لازم نیست که هیچ مدرکی داشته باشیم و هر گونه مدارکی مانند تذکره، قولنامه و...  در مرحله بعد نیاز است و در این مرحله نیاز نیست.

▪️فرد باید حتماً سرپرستِ خانوار باشد، اگر سرپرست خانوار در افغانستان بود و خانواده داخل ایران ساکن بودند، در این شرایط یکی از اعضای خانواده مثلاً مادر یا برادربزرگتر می‌تواند اعلام سرپرستی کند و ثبت نام انجام دهد. اما باید کسی به عنوان سرپرست انتخاب کنید که در دسترس باشد چون حداقل یک مرحله دیگر از این طرح نیاز دارد که سرپرست باید آن را انجام دهد.

▪️علاوه بر این اگر برای تحصیل کودکان هم بخواهند اقدامی از این طریق انجام دهند باز هم باید سرپرست خانواده حضور داشته باشد.

▪️شما وقتی به دفاتر پیشخوان مراجعه و خوداظهاری می‌کنید باید به شما یک برگه رسید بدهند، یعنی این برگه رسید که برای این کار طراحی شده، روی آن دقیقا نوشته شده است که شما در این تاریخ به دفاتر پیشخوان مراجعه کردید و بعد یک تاریخ دیگر هم اعلام کردند که باید به یک جای دیگر مراجعه کنید. علاوه بر این توسط پیامک به شماره موبایلی که داده‌اید، اطلاع رسانی می‌شود. این رسید به منزله‌ شرکت شما در طرح سرشماری است. اگر
این برگه را نداشته باشید در مراجعه دوم به دفتر کفالت دچار مشکل خواهید شد.

▪️تاریخ انقضای این طرح تا ۱۷ خرداد است. زمان چندانی باقی نمانده است و تمدید نمی شود. این فرصت را از دست ندهید و اطلاع رسانی کنید. روزهای آخر مصادف با تعطیلات هم هست و بسیار شلوغ می‌شود. لذا خوب است زودتر اقدام کنند.

▪️دوستان افغانستانی مطرح می‌کنند می‌ترسند همانجا آنها را دستگیر و رد مرز کنند. چنین سابقه‌ای در ایران نداریم که در طرح‌های سرشماری کسی مراجعه کرده باشد و او را گرفته باشند و رد مرز بکنند.

▪️چنانچه وزیر کشور گفته است بعد از این طرح، سخت‌گیری‌های بیشتری نسبت به مهاجرینی که هیچ مدرکی ندارند و در این طرح ثبت نام نکرده‌اند صورت می‌گیرد.

▪️یک‌سری از دوستان مقیم استان‌های ممنوعه هستند. به این افراد هیچگونه امکاناتی تعلق نمی‌گرفت، طبق گفته‌های رییس اداره اتباع، کسانی که در استان‌های ممنوعه هستند هم می‌توانند ثبت نام کنند و در این مرحله می‌توانند در خود استان ممنوعه ثبت نام کنند. اما در مرحله‌ی بعد برای انتخاب استان محل اقامت باید از استان‌های مجاز انتخاب کنند.

▪️این ثبت‌نام به منزله‌ ورود شما به سیستم مهاجرین افغانستانی داخل ایران است. یعنی از این به بعد برای شما یک شناسه محفوظی درنظر گرفته می‌شود، این شناسه‌ی اختصاصی شماست.

▪️ثبت نام مدارس نزدیک است. خیلی از دوستان مراجعه می‌کنند، می‌گویند آیا با این مدارک ۶ ماهه کودکان را ثبت نام می‌کنند یا نه؟ این را می‌دانیم که اگر این مدارک وجود نداشته باشد ثبت‌نام نمی‌کنند. با توجه به تاکید مسئولین اتباع و وزارت کشور که هربار واژه تحصیل را به زبان آورده‌اند یعنی معلوم است که برای ثبت‌نام تحصیل دانش‌آموزان برنامه ریخته شده است و به نظر تا حد زیادی وابسته به داشتن این برگه اقامت موقت است.

■ افراد مجرد چه کار باید بکنند؟
 اشکال ندارد به عنوان یک فرد مجرد ثبت‌نام کنند.

▪️حتماً باید برای کار اولیه برگه واکسن داشته باشند؟
 نه برای مراجعه به دفتر پیشخوان لازم نیست هیچ چیزی داشته باشند. آن کسی که برگه معرفی‌نامه واکسن را گرفته یک مرحله جلوتر است و یک مسیر دیگری را طی می کند.

▪️کسی که یک ماه است تاریخ ویزایش تمام شده است آیا می توانند مراجعه کنند و مدرک ۶ ماهه را بگیرند؟
 بله اگر راهی برای تمدید ویزا نیست بهترین راه اقامت اقدام در همین مسیر است.

▪️یکی از اهداف این طرح این است که اگر افراد مشکوکی در بین مهاجرین وارد ایران شده‌اند، آنها را شناسایی کنند. اشخاصی که بعد از این طرح، مدارک نداشته باشند کار آنها خیلی سخت می‌شود. لذا توصیه می‌کنیم که حتما این کار را انجام دهید.

■ پدر خانواده و دو فرزند، برگه سرشماری و معرفی نامه به مدرسه از سالهای قبل دارند، اما مادر و فرزندان کوچکتر مدرک ندارند. آیا شامل این طرح می شوند؟
با سرپرستی چه کسی باید اقدام کنند؟
می‌توانند به عنوان یک خانواده جدا ثبت‌نام کنند، اما ممکن است بعدا دچار مشکل شوند. توصیه می‌شود در این موارد اول به دفاتر کفالت مراجعه و مسئله خود را مطرح کنند. بعضاً مواردی بوده است که به همان سرپرست، اعضای خانواده را اضافه کرده‌اند. البته مدارکی برای اثبات نسبت هم نیاز است. می‌توانند به عنوان خانواده مستقل با سرپرستی مادر ثبت‌نام کنند ولی ممکن است بعدا دچار مشکل شوند. بهترین کار مراجعه به دفاتر کفالت است.

▪️بعد از این شش ماه چه می‌شود؟ حدس من این است که تا مدت‌ها با همان برگه ثبت نام ادامه پیدا خواهد کرد و مسئله آنهایی که ثبت نام کرده‌اند حل می‌شود و در بدترین حالت هم این است که دوباره غیر قانونی زندگی می‌کنند.

▪️کسانی که در سرشماری قبلی شرکت کرده‌اند نیاز به مراجعه دوباره دارند؟
 کسانی که در سرشماری تکمیلی واکسیناسیون که از دی ماه شروع شده است از این طریق برگه گرفتند، برگه‌ای که در بالای صفحه آن نوشته شده برگه‌ی سرشماری، ولی در واقع داخل آن ذکر شده از این تاریخ تا این تاریخ حق اقامت دارند. آنها نیاز به مراجعه ندارند. اما آن دسته از افرادی که برگه‌‌ی سرشماری سال ۹۵، ۹۶ دارند و هیچ چیز دیگری دریافت نکرده و در طرح واکسن هم ثبت نام نکردند، آنها بنابراحتیاط به دفاتر پیشخوان مراجعه و پرس‌و‌جو کنند.

▪️این کار زمانی در کافی‌نت و به صورت آنلاین هم انجام می‌شد. آیا حالا منتفی است و حتما باید به دفاتر پیشخوان بروند؟
قبل از دفاتر پیشخوان شما به سایت مراجعه و ثبت‌نام می‌کردید و نوبت برای دفتر کفالت می‌گرفتید. بعد از مدتی، برخی از استان‌ها چون ظرفیت دفتر کفالت پر شد از سایت حذف شدند و بعد این دفاتر پیشخوان را معرفی کردند. دوستان اتباع گفته‌اند کسانی که استان‌شان در سایت وجود دارد می‌توانند ثبت‌نام بکنند. ولی ما توصیه می‌کنیم اول به دفتر پیشخوان بروند اگر در دفتر پیشخوان آن استان گفته شد باید از طریق سایت ثبت‌نام کنند، به سایت kanoonnobat.ir مراجعه کنند. بعد طرح‌شان را انتخاب می‌کنند، اگر معرفی‌نامه واکسن دارند تکمیل واکسیناسیون، اگر چیزی ندارند معرفی‌نامه واکسن. این گزینه‌ها را انتخاب می‌کنند و بعد یک نوبتی به آنها می‌دهند که به دفتر کفالت مراجعه کنند.

▪️افرادی که متولد ایران هستند چه‌کار باید بکنند؟
فرقی نمی‌کند اگر مدرک ندارند همین مراحل را باید طی کنند.

▪️دوستان فرصت را از دست ندهند حتما اطلاع‌رسانی کنند.

▪️کسانی که کارت آمایش تمدید نشده دارند به دفاتر کفالت مراجعه کنند و بپرسند.

▪️برخی‌ها گفته‌اند که دفاتر پیشخوان برگه رسید را نمی‌دهند؟
اگر واقعا نمی‌دهند و می‌گویند که چنین چیزی وجود ندارد، پرینت صفحه ثبت‌نام را لااقل بگیرند. https://panjshirnews.com/vdcb.gb8urhb8wiupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

من سال ۹۶ ثبت نام کردم باز سال ۴۰۰ رفتم برگه داده برج ۴برم ۴۰۱برم آیا پیشخوان هم برم
آخرین عناوین