تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب : ۱۹۸۷
جالب است ۰
واکنش‌ها به تیر باران شدن اسرا؛

طالبان در پنجشیر نسل کشی راه انداخته اند

پس از نشر ویدیویی تیرباران شدن اسرا در استان پنجشیر از سوی طالبان، نهاد های بین المللی، نمایندگی سیاسی دولت فرانسه، احزاب و گروه ها داخلی، طالبان را به جنایات جنگی گسترده، متهم کردند.
طالبان در پنجشیر نسل کشی راه انداخته اند
صدای افغانستان، کابل: پس از نشر ویدیویی تیرباران شدن اسرا در استان پنجشیر از سوی طالبان، نهاد های بین المللی، نمایندگی سیاسی دولت فرانسه، احزاب و گروه ها داخلی، طالبان را به جنایات جنگی گسترده، متهم کردند.
در سه روز گذشته، چندین ویدیو از جنگ پنچشیر به نشر رسیده که نشان میدهد صدها نیروی طالبان در چندین بخش این استان، شماری از نیروهای جبهه مقاومت را اسیر گرفته اند و با دستان بسته به رگبار مسلل می بندند. این عملکرد طالبان در سطح ملی و بین المللی با واکنش‌های گسترده ور برو شده و این گروه متهم به نقض قانین جنگی و جنایت گسترده و نسل کشی متهم شده اند.
نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان، با نشر اعلامیه‌ای در صفحه فیسبوک خود گفته که این سازمان به شدت نگران نقض حقوق بشر در افغانستان است. نمایندگی سیاسی سازمان ملل، بدون ذکر نام از گروهی گفته است که نگران جنایات جنگی در افغانستان است.
صبغت الله احمدی سخن‌گوی جبهه مقاومت ملی افغانستان، اما با این علامیه‌ای نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان واکنش نشان داده و از اینکه نام از طالبان برده نشده، انتقاد کرده است.
از سوی دیگر ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان، نیز از بحران افغانستان، نگرانی کرده و گفته که اوضاع پنجشیر را زیر نظر دارد. آقای بنت، خواستار تحقیق فوری در مورد ادعای اعدام‌های غیری قانونی در پنچشیر، شده است.
دیوید مارتینون، سفیر فرانسه در افغانستان نیز
با نشر ویدیوی از تیر باران شدن اسرا نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر توسط طالبان، در تویتر خود این عملکرد طالبان را جنایت جنگی، خوانده است.
از سوی دیگر حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است:" گروه طالبان به ادامه‌ی جنایت‌های همیشه‌گی و هدف‌مند، به تازگی با نقض مکرر و صریحِ احکام شرع، ارزش‌های حقوق‌بشری، موازینِ جنگی و به‌صورت عموم معیارهای ارزشی مورد اجماع جهان بشریت، در ولایت پنجشیر به فاجعه‌های هولناک و نابخشودنی، از جمله تیرباران اسیران، دست زده‌است."
اعلامیه حزب اسلامی افغانستان نیزافزوده که تیر باران اسیران دست بسته، از حافظه‌ی جمعی محو نمی شوند و عاملان همچو جنایت‌ها دیر یا زود به پنجه قانون سپرده خواهد شد.
در بخش دیگر اعلامیه جمعیت اسلامی افغانستان آمده که تلاشی خانه‌های مردم، لت و کوب و بازداشت، شکنجه و کشتار مردم در استان‌های بدخشان، تخار، بغلان و هرات پاک سازی قومی محسوب می‌شود.
شورای عالی نجات مردم افغانستان که متشکل از سیاسیون و مقامات پشین افغانستان است نیز به تیر باران اسرا در پنجشر واکنش نشان داده گفته است:" گروه تروریستی طالبان با توسل به رویکرد های خشونت‌بار دست به انجام جنایات ضد بشری و خلاف تمام موازین اسلامی، اخلاقی و انسانی زده، صدها باشنده بی‌گناه و مظلوم ولایت پنجشیر را تیر باران و قتل عام نموده اند."
شورای عالی نجات افغانستان افزوده که طالبان، به جنایات بشری و نسل کشی‌های تباری خود افتخار می‌کنند و بارها این جنایات و قتل‌های هدفمند را انجام داده اند.
شواری عالی نجات مردم افغانستان، از سکوت جهان در برابر نسل کشی و اعمال ضد بشری طالبان در افغانستان انتقاد کرده و افزوده که جهان نباید به این گروه تروریستی، پول بفرستد.
اعلامیه افزوده که
گروه طالبان هزاران نیروی تروریست خارجی را در افغانستان میزبانی می‌کنند، اما جهان با شعار مبارزه با تروریزم و هراس افگنی، همچنان با این گروه تعامل دارد.
شواری نجات مردم افغانستان از جامعه جهانی خواسته که رابطه خود را با گروه طالبان قطع کند و این گروه را به عنوان تروریست بشناسد و تحریم کند.
جبهه آزادی افغانستان نیز در اعلامیه‌ای در مورد کشار دسته جمعی اسرا در پنجشیر گفته است:" قتل اسرای جنگی و هر فردی که از صف محاربه خارج شده باشد، مصداق عینی و عملی جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت است که گروه جاهل طالبان اسناد این جنایات انکار ناپذیر شان را در محضر دید مردم ما و همه جهان قرار داده اند"
این جبهه از نهاد های بین المللی و حقوق بشری خواسته است تا جنایت طالبان را در پنجشیر مستند سازی کند و این عمل آنان را بی پاسخ نماند.
در بخش دیگر اعلامیه جبهه آزده آمده که : " جبهه آزادی افغانستان از همه کشورهای جهان به ویژه آن عده از کشورهایی که خود را مدافع و حامی حقوق بشر و کرامت انسانی میخوانند، تقاضا دارد تا سیاست چشم بسته خویش در برابر طالبان جنایتکار را پایان داده و مردم افغانستان را در مسیر مبارزات حق طلبانه شان همکاری نمایند."
جبهه مقاوت ملی افغانستان نیز تیر باران اسرا در پنجشر را خلاف موازین اسلامی، انسانی و کنوانسیون سوم جینوا گفته، افزوده است که طالبان مرتکب جنایات جنگی شده اند.
طالبان 5 روز پیش حملات گسترده را علیه نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر آغاز کردند که در این مدت، شماری از نیروهای جبهه مقاومت را پس از تسلیم شدن با دستان بسته، تیر باران کرده اند. همچنان افراد این گروه ده‌ها غیری نظام را نیز بازداشت، شکنجه و شماری شان را تیر باران کرده اند که زنان نیز شامل این افراد اند.
 
 
https://panjshirnews.com/vdcg.79qrak9yupr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین