تاریخ انتشار :شنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۵
کد مطلب : ۱۹۹۵
جالب است ۰
نشست وین پس سه روز به پایان رسید و قطع‌نامه این نشست به حمایت از مقاومت علیه طالبان و ایجاد دولت مبتنی بر اراده مردم تاکید کرد.
نشست وین بر حمایت از مقاومت علیه طالبان تاکید کرد
صدای افغانستان، کابل: نشست وین پس سه روز به پایان رسید و قطع‌نامه این نشست به حمایت از مقاومت علیه طالبان و ایجاد دولت مبتنی بر اراده مردم تاکید کرد.
نشست‌ که از سوی انستیتوت امور بین‌المللی اتریش به روز شنبه، ۲۴ سنبله/ شهریور، در شهر وین پایتخت این کشور با حضور ۳۰ تن از چهره های سیاسی افغانستان، به شمول احمد مسعود رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان برگزار شده بود، امروز شنبه ۲۶ سنبله/ شهریور خاتمه یافت.
این نشست با یک قطع‌نامه از سوی اشتراک کنندگان به پایان رسید که در آن آمده است:«از مقاومت مردم افغانستان برای  تامین خواست‌های مشروع و حق‌طالبانه مردم، حمایت می‌کنیم.»
در
این اعلامیه آمده که با گذشت یک سال از حاکمیت طالبان، این گروه همچنان بر انحصار و تمامیت خواهی خود دوام میدهند و به ایجاد یک دولت فراگیر که خواست همه مردم افغانستان، در آن در نظر گرفته شده باشد، اعتنای ندارد.
شرکت‌کننده‌ها در کنفرانس وین بر راه ‌اندازی یک گفت‌وگوی سیاسی برای حل معضل افغانستان تأکید کرده و این نشست را آغاز روند سیاسی معنی‌دار میان تمام جریان‌ها، احزاب و فعالین سیاسی و مدنی جهت توسعه و تحکیم یک دیدگاه مشترک که منجر به شکل دادن یک ساختار جامع و بدیل سیاسی شود، خوانده‌اند.
اشتراک کنندگان از جهان خواستند تا برای ایجاد یک نظام مردم سالار در افغانستان کمک کنند. و این نشست از کشور های جهان بخاطر به رسمیت نشناختن گروه طالبان نیز سپاس گذاری کرده است.
در بخش دیگر اعلامیه نشست وین، در مورد گسترش فعالیت گروه های تروریستی بین المللی در خاک افغانستان نیز نگرانی شده و افزوده که طالبان از این گروه‌ها حمایت می‌کنند. اعضای این نشست از کشور های جهان و منطقه خواسته تا در مبارزه با تروریزم، بدون تمایز اقدام کنند.
از مسدود ماندن دروازه مکاتب به روی دختران نیز انتقاد شده و باز گشای فوری مکاتب تاکید صورت گرفته است. همچنان از مبارزه تاریخی زنان در کابل و سایر استان‌های کشور نیز قدر دانی شده است.  
 
 
https://panjshirnews.com/vdcf.1dyiw6d1tgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین