تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۷
کد مطلب : ۲۰۱۵
جالب است ۰
مسوولین محلی طالبان در استان بلخ، واژه "دانشگاه" را از لوحه دانشگاه بلخ دور کردند که با واکنش های گسترده فعالین حوزه زبان فارسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی رو برو شده اند.
طالبان واژه دانشگاه را از لوحه دانشگاه بلخ، حذف کردند
صدای افغانستان، بلخ: مسوولین محلی طالبان در استان بلخ، واژه "دانشگاه" را از لوحه دانشگاه بلخ دور کردند که با واکنش های گسترده فعالین حوزه زبان فارسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی رو برو شده اند.
امروز دوشنبه، ۲۸ سنبله/ شهریور، تصاویری از استان بلخ در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده، نشان میدهند که طالبان در حالی برداشتن واژه "دانشگاه" از لوحه دانشگاه بلخ، هستند. این کار طالبان
اما در چند ساعت گذشته با واکنش های گسترده کاربران شبکه های اجتماعی، فرهنگیان و مردم افغانستان، رو برو شده و مسوولین این گروه را به تبعیض قومی و دشمنی علیه زبان فارسی، متهم کرده اند.
سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی طالبان، اما در واکنش به اعتراضات گسترده مردم، گفته است که واژه دانشگاه در قانون تحصیلات عالی، وجود ندارد.
چند روز پیشتر طالبان، زبان فارسی را از لوحه بیمارستان حوزوی هرات نیز حذف، کردند که با واکنش گسترده مردم رو برو گردیده بودند.
طالبان در یک سال حاکمیت شان بر افغانستان، بسیاری از تابلوها را از مکان‌های علمی و ادارت دولتی که به زبان فارسی نوشته شده بود، حذف کرده اند و همچنان استفاده از زبان پشتو را نیز در ادارت دولتی، جبری کرده اند.
https://panjshirnews.com/vdcj.ve8fuqeyisfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین