تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب : ۲۱۵۶
جالب است ۰
وضع محدودیت شدید به رسانه در افغانستان؛

طالبان 2 رسانه بین المللی را در کابل بستند

گروه طالبان تازگی نشرات دو رسانه بین المللی را در کابل متوقف کردند و دفاتر این رسانه ها را بستند.
طالبان 2 رسانه بین المللی را در کابل بستند
صدای افغانستان، کابل: گروه طالبان تازگی نشرات دو رسانه بین المللی را در کابل متوقف کردند و دفاتر این رسانه ها را بستند.
گروه طالبان  امروز پنج‌شنبه، 10 قوس/آذر، گفتند وزارت اطلاعات و فرهنگ این گروه دستور داده است تا نشرات این دو رادیو که در 13 شهر بزرگ افغانستان فعالیت می‌کردند  بسته شود. آژانس اطلاعاتی باختر تحت کنترول اعلام کرده که نشرات رادیو صدای آمریکا و رادیو آزادی، روز گذشته از سوی طالبان متوقف شده است.
این دو رسانه بین المللی روی  امواج متوسط از بیرون افغانستان و (اف‌ام) در داخل افغانستان نشرات می‌کردند.
پیش از این نیز گروه طالبان نشرات تلویزیونی، رسانه‌های بین المللی صدای امریکا و بی بی‌سی را که از داخل افغانستان منتشر می‌شد متوقف کرده‌بودند.
 پس  از مسلط شدن طالبان در افغانستان  این گروه محددیت‌های
گسترده را بر رسانه‌های آزاد اعمال کرده اند، اقدام به دستگیری و مجازات گسترده خبرنگاران کرده اند. اکنون چندین خبرنگار و فعال رسانه ای به دلیل نشر خبر های مخالف خواست گروه طالبان در زندان این گروه به سر می برند و نشرات رسانه‌ها، تحت کنترول شدید این گروه قرار دارد.
گزارش گران بدون مرز(RSF) اعلام کرده که پس از مسلط شدن طالبان در افغانستان نزدیک به 40 درصد رسانه‌های این کشور تعطیل شده و از این جمله 60 درصد خبرنگاران نیز بیکار شده اند.
در ما های گذشته  فدراسیون بین المللی روزنامه نگران اعلان کرده بود که پس از روی کار آمدن طالبان در افغانسنان 7 هزار کارمند رسانه‌ای متاثر شده اند.
انجمن ژورنالستان آزاد افغانستان نیز اعلان کرده که بیش از 200 رسانه‌ی تصویری، چاپی و نوشتاری پس از به قدرت رسیدن طالبان به دلیل محدویت‌های رسانه‌ی و مشکلات اقتصادی از فعالیت باز مانده اند.
دولت پیشین افغانستان همواره یکی از بزرگترین دست آورد خود را افزیش فعالیت رسانه‌ها و آزاادی بیان اعلان می‌کرد اما پس از خارج شدن نیرو های بین المللی از کشور کمک های اقتصادی قطع  شد و حاکمیت طالبان نیز بر پیکر آزادی بیان و فعالیت های رسانه ای در کشور آسیب های جدی رسانه است.


  https://panjshirnews.com/vdcf.td0iw6dyvgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین