تاریخ انتشار :شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۹
کد مطلب : ۲۵۳۷
جالب است ۱
شورای بانوان جبهه مقاومت ملی افغانستان طی یک همایش باشکوه دیروز جمعه 19 حوت 1401 (10 مارچ 2023) با استقبال گرم از روز همبستگی زنان، اعلان موجودیت کرد. این همایش با حضور جمع كثيرى از بانوان و مردان به شکل حضوری و ده ها تن از اعضای شورا به شکل مجازى دایر گردید.
شورای بانوان جبهه مقاومت ملی افغانستان ایجاد گردید
شورای بانوان جبهه مقاومت ملی افغانستان طی یک همایش باشکوه دیروز جمعه 19 حوت 1401 (10 مارچ 2023) با استقبال گرم از روز همبستگی زنان، اعلان موجودیت کرد. این همایش با حضور جمع كثيرى از بانوان و مردان به شکل حضوری و ده ها تن از اعضای شورا به شکل مجازى دایر گردید.
رهبر جبهه مقاومت ملی جناب احمد مسعود، خانم هلن کلارک صدراعظم اسبق زیلاند جدید و رئیس عمومی پروگرام انکشافی ملل متحد (2009-2017)، اعضای مجلس نمایندگان افغانستان هر يك خانم نیلوفر ابراهیمی و مولوی ذبیح الله عتیق، بانو عدالت میرزا سردبیر نشریهٔ ملت از جمله سخنرانان بخش اول همایش بودند که با بیانات مبسوط ايشان وضع رقتبار بانوان را تحت سلطهٔ جابرانه طالبان به بحث گرفتند و روی اهداف و برنامه های شورای بانوان جبهه روشنی انداختند.
رهبر جبهه مقاومت گفتند که "بار اصلی ظلم، وحشت و جنایات طالبان به دوش بانوان سرزمین ما لنگر انداخته است و بیشترین دردها را تحمل می کنند. اما باز هم در برابر این همه مظالم از پا نیآفتاده اند، ایستاده اند و مقاومت مینمایند."
ایشان اظهار داشتند که "اعلام موجودیت شورای بانوان جبهه مقاومت
ملی افغانستان مطابق تشکیلات جبهه؛ گام مهم و ارزنده است که امروز شاهد آن هستیم. این شورا نمایشی نبوده بلکه نتایج کارشان ملموس و قابل ارزش است." ایشان ویژگی های شورا را به بحث گرفته گفتند که "در میان اعضای شورای بانوان جبهه ده ها تن از متخصصین و کارشناسان اعم از دوکتوران طب، استادان و معلمین، دیپلماتان، روانشناسان، حقوق دانان، انجینران، نویسندگان، زنان آموزش دیده نظامی و فعالین مدنی - سیاسی عضویت دارند که در داخل کشور و گوشه و کنار جهان مصروف خدمت گذارى به مردم خویش اند. اعضای این شوراء از همه نقاط کشور و مشمول همه اقوام و زبان های افغانستان می باشند. اهداف اساسی شورای بانوان را ارایهٔ مشوره ها و پیشنهادها به رهبری جبهه، انجام فعالیت های عملی به ویژه در عرصه رسیدگی به قربانیان جنایات طالبان و دادخواهی تشکیل میدهد. مشوره ها و پشنهادهای شورای بانوان جبههٔ مقاومت در تصمیم گیری های بزرگ نقش مهم خواهد داشت." 
صدراعظم اسبق زیلاند جدید از ایجاد شورای بانوان جبهه اظهار خرسندی نموده مشکلات روزافزون و بی سابقه زنان افغانستان را به بحث گرفت. ایشان توجه شورای جدیدالتشکیل بانوان را به رفع نیازمندی های خانواده هایی که تحت سرپرستی زنان قرار دارند، خیلی مثبت تلقی نمود. با درنظرداشت چالش های عدیده در برابر زنان و دختران، خانم کلارک ضرورت ایجاد شورای بانوان را جهت ارائه مشوره به رهبری جبههٔ مقاومت، آگاهی دهی بین المللی از وضع زنان در افغانستان، دادخواهی برای حقوق شان و رسیدگی به نیازمندی های خانواده هایی که کاملاً زیر خط فقر قرار دارند، مهم دانسته و برای موفقیت آن اظهار امیدواری نمودند.
بانو
نیلوفر ابراهیمی از اعضای گروه کاری شورای بانوان، روی پس منظر ایجاد شورای بانوان، اهداف، برنامه ها و پیشنهادهای آن روشنی انداخت. خانم عدالت میرزا عوامل اساسی سقوط نظام در افغانستان را غفلت در تعقیب و تطبیق اندیشه ها و برنامه های قهرمان ملی افغانستان احمد شاه مسعود خوانده از همه دعوت نمود تا هرچه دیر نشده به آن چنگ بزنند. مولوی ذبیح الله عتیق عملکرد طالبان را کاملاً خلاف آموزه های اسلامی خواند و از ایجاد شورای بانوان برای احقاق حقوق شان استقبال نمود.
طی مراسم افتتاحیه شورای بانوان دو نوار ویدیویی به شمول اجرای آهنگ "وای از آن مشت ستمگر" توسط انستیتوت ملی موسیقی افغانستان پیام های زنان داخل کشور را انعکاس داد. همچنان هنرمند افغانستان بانو جوان شهره وکیلی آهنگ "من نه آن بید ضعفیم" را به شکل زنده اجرا نمود که مورد استقبال گرم حضار قرار گرفت. 
بعد از مراسم افتتاحیه شورای بانوان، یک پنل حضوری به گردانندگی ژورنالست چیره دست بانو شهناز کامل زاده و اشتراک آقای محمود صیقل سفیر اسبق افغانستان در سازمان ملل متحد و بانو زینب همام مسوول بخش بانوان در تشکیلات اجرایی جبهه، برنامه های آینده شورای بانوان را به بحث گرفت.
متعاقباً، یک پنل مجازی به گردانندگی بانو مریم تاجک و اشتراک بانوان ترانه رخشان، زلا زازى و منیژه نادری، خواسته های شورای بانوان را از مردم افغانستان و جامعه جهانی به بحث گرفت.
https://panjshirnews.com/vdci.parct1awybc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین