تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۵
کد مطلب : ۲۹
جالب است ۰
محمدحسین جعفریان در گفتگوی زنده اینستاگرام 25 امرداد 1400

تلاش‌های احمد مسعود برای وفاق میان رهبران جهادی بی‌نتیجه ماند

درخواست کمک احمد مسعود از دیگران قابل ستایش است
کارشناس مسائل افغانستان: احمد مسعود  جریان مقاومت را زنده کرد.
توقع دفاع با سنگ در مقابل طالبان منطقی نیست
به گزارش خبرگزاری پنجشیر نیوز؛محمد حسین جعفریان در لایو اینستاگرام 25 امرداد 1400 در خصوص معرفی احمد مسعود فرزند شاه احمد مسعود گفت: او تنها پسر احمد شاه مسعود است.امیر فقید، چهار دختر و یک پسر داشت. احمد مسعود دوره دبستان را در افغانستان و تاجیکستان و دوره راهنمایی و دبیرستان را در ایران گذراند. وی دانشگاه را در ایران سپری کرد و بعد به کالج پادشاهی نظامی انگلستان رفت که جزو چهل و سومین کالج معتبر جهان است. مقطع ارشد و یک سال از مقطع دکتری را در رشته فرماندهی ستاد در آنجا طی کرد و سپس به افغانستان بازگشت.

جعفریان افزود:سمت‌های زیادی به وی پیشنهاد شد حتی در سطح وزیر ولی او نپذیرفت و ترجیح داد راه پدر را ادامه دهد. مجاهدین را دور هم جمع و سعی کرد اختلافات حزب جمعیت اسلامی را پایان دهد آنها را کنار هم بنشاند تا به توافق برسند ولی این کار به سرانجام نرسید.

این کارشناس مسائل افغانستان با تاکید براینکه مسعود بسیار تلاش کرد تا در دره پنجشیر نظم برقرار شود و مجاهدین سابق دور هم جمع شوند افزود:او جریان مقاومت را زنده کرد تا به حال این نیازی احساس نشده بود و کسی مزاحم آنها نبود ولی وقتی ۳۳ استان از افغانستان طی یک هفته سقوط کرد او یقین پیدا کرد کابل هم سقوط می‌کند امکاناتی را از کابل به آنجا برد بزرگان را دور هم جمع کرد و امرالله صالح با شرمندگی به پنجشیر رفت و قول همکاری داد.

وی با تصریح این نکته که " اکنون بیش از ۱۰ هزار نیروی شبه کماندو مسلح آموزش دیده در پنجشیر مستقر هستند"اذعان کرد: یکی از مشکلات ارتش این بود که در هنگام جنگ فرماندهان پشتون متعصب مانع از دفاع می‌شدند.

جعفریان در خصوص جغرافیای پنجشیر نیز یادآور شد: پنجشیر از یک سمت به کابل و از یک طرف به پاکستان وصل می‌شود در بعضی جاهای آن عرض بسیار کمی دارد که به ۶۶ متر می‌رسد و در بعضی جاها به ۱۶ کیلومتر هم می‌رسد منطقه کوهستانی است که در آن کاشت ذرت و درختان توت انجام می‌شود.
 
این مستندساز گفت: شایع‌ترین غذای آن تلخان است که از آرد توت و روغن درست می‌شود. بعد از خشک شدن برای یک سال نیز می‌توان آن را نگهداری کرد این همان غذایی بود که در زمان جنگ با روسها مجاهدین از آن استفاده می‌کردند.

وی ضمن پیش‌بینی این موضوع که طالبان با همان سرعتی که آمدند با همان سرعت نیز حذف خواهند شد گفت: انگیزه برای مقاومت بالا است. می‌گویند چون احمد مسعود در انگلیس تحصیل کرده انگلیس و از او حمایت می‌کند باید بگویم که او هم مانند پدرش که از آمریکایی‌ها پول می‌گرفت و به دهان روسها می‌زد و از روسها پول میگیرفت به دهان آمریکایی‌ها میزد؛ عمل خواهد کرد.

جعفریان گفت:احمد مسعود می‌تواند از کشورهای دیگر کمک بگیرد و خودش را مدیون آنها نکند. من کار او را تحسین می کنم چرا نباید این کار را بکند اگر ما عرضه داشتیم به آنها کمک می کردیم  آنها با سنگ نمی‌توانند به جنگ با طالبان بروند.

وی درباره سرنوشت خانم سلیمه مزاری هم خاطر نشان کرد: خانم مزاری آخرین روز در خط اول جبهه بوده است گفته می‌شود او در جای امنی است اما به نظر می‌رسد این اطلاعات دقیق نیست. خبر آخری که از ایشان داریم نزدیک ظهر با یک محافظ از خط مقدم به سمت چارکنت رفته و تاکنون که ۷۲ ساعت از این اتفاق می‌گذرد خبری از ایشان نیست عده‌ای معتقدند که ایشان اسیر طالبان شده است.

وی در خصوص اینکه آیا می‌شود به امرالله صالح اعتماد کرد نیز گفت: خیر نمی‌شود . او فرد عاقلی نیست اگر عاقل بود با غنی همکاری نمی‌کرد.صالح رفتار بسیار مغرورانه‌ای داشت و خیلی‌ها را از خود ترد کرد، اما احمدمسعود او را پذیرفته و اجازه داده که در پنجشیر بماند زیرا کار رهبر سیاسی هم این است که از اشتباهات نیروهای خود بگذرد.

جعفریان در خصوص جزئیات نجات اسماعیل خان توسط ایران هم افزود:در دوره قبل اسماعیل‌خان امیر هرات بود در غرب و جنوب غرب حرف اول را می‌زد، ولی در حمله طالبان در هرات شکست خورد و اسیر شد و در زندان چهل زینه چند هفته زندانی بود ایران با عملیات پیچیده و صرف هزینه شبانه وارد زندان شد و او را خارج کرد و تا حاشیه شهر قندهار آورد و ۸۰۰ کیلومتر راه در میان کوه و بیابان از قندهار به زابل رسید. از آنجا با هواپیما به تهران منتقل شدند.او نماز ظهر در تهران بود هنگامی که برای غذا دادن به سلول او رفته بودند متوجه شدند که سلول خالی است.
 
وی در خاتمه تاکید کرد: من به احمد مسعود بسیار امیدوارم او روزهای روشن افغانستان است.نیروی جوانی دارد حضور چنین افرادی مغتنم است.


انتهای پیام https://panjshirnews.com/vdcg4.9xaak9yrrp.html
گزارشگر : محسنی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین