تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب : ۳۳۰۴
جالب است ۰
براساس گزارش منابع مختلف در یک هفته گذشته دست‌کم  دوازده نظامی پیشین در شش ولایت افغانستان به صورت مرموز و علنی از سوی افراد طالبان و استخبارات این گروه تیرباران شده اند.این نظامیان در ولایت‌های پروان، کاپیسا، پنجشیر، ننگرهار، تخار و بدخشان کشته شدند.
طالبان در یک هفته اخیر ۱۲ نظامی پیشین را تیرباران کردند
صدای افغانستان، کابل: براساس گزارش منابع مختلف در یک هفته گذشته دست‌کم  دوازده نظامی پیشین در شش ولایت افغانستان به صورت مرموز و علنی از سوی افراد طالبان و استخبارات این گروه تیرباران شده اند.این نظامیان در ولایت‌های پروان، کاپیسا، پنجشیر، ننگرهار، تخار و بدخشان کشته شدند.
منابع مستقل امروز (سه‌شنبه، ۲۱ سنبله) به خبرگزاری مقاومت گفتند که طالبان محمد یوسف، ۲۸ ساله که عضو نیروهای ویژه وزارت داخله پیشین را در حضور خانواده‌اش تیرباران کرده اند. منابع افزود که طالبان نخست این عضو پیشین پولیس را با پدرش به اسم شیرحمله در یک باغ در منطقه پل‌متک ولایت پروان محاصره کرده و با شلیک‌های پی‌هم افراد این گروه یوسف، جان‌باخته و پدرش به شدت زخمی شده‌است.
 در عین حال ساعت ۴:۰۰ صبح امروز ۲۱ سنبله، حیات الله فرمانده اسبق خیزش‌های مردمی از سوی استخبارات گروه طالبان در منطقه بادام دره شهر تالقان ترور شده‌است.
در این حال یک منبع دیگر از ولایت تخار خبر داده که دگروال عبدالغفار صابر از نظامیان پیشین در شهر تالقان ولایت تخار ترور شده است. به گفته‌ی منابع این دگروال سابق زمانی که بسوی بیمارستان می‌رفت هدف تیراندازی قرار گرفته‌و جان باخته‌است. منابع گفتند که افراد موترسیکل سوار مربوط به استخبارات گروه طالبان این نظامی پیشین را کشتند.
به گفته‌ی منابع، این نظامی پیشین باشنده اصلی روستایی قرلق ولسوالی رستاق بود.
به گزارش منابع محلی در نوزدهم ماه جاری یک فرمانده پیشین جهادی به اسم شیخ “مقدس بلال” در شهر جلال‌آباد از سوی افراد ناشناس به قتل رسید. منابع اضافه کرد که این فرمانده جهادی زمانی هدف افراد مسلح قرار گرفت که با اعضای خانواده‌اش در موتر بودند.
افراد گروه طالبان،  یک افسر پیشین فرماندهی امنیه ولایت پروان را به تاریخ ۱۸ سنبله، در ولایت پروان تیرباران کردند، منابع گفته اسم این افسر حبیب الله مشهور به میرآقا بود و در نظام پیشین در فرماندهی امینه این ولایت وظیفه داشت.
از سوی هم در ۱۷ سنبله، کوچی‌ها به هم‌کاری و حمایت طالبان در روستایی کرپیتاب ولسوالی پریان یک جوان را نخست از خانه‌اش برده و در منطقه شال‌زور این ولسوالی به ضرب گلوله کشتند.
 منابع از این جوان به اسم دادالله یاد کرده و گفته است که عضو نیروهای ارتش محلی پیشین در این ولسوالی بود‌.
هم‌چنان بر بنیاد گزارش‌های موثق، گروه طالبان در( ۱۶ سنبله) دو عضو ارتش پیشین را به اسم‌های وحید و غفار در روستای وراق ولسوال بلخ، ولایت بلخ تیرباران کردند.
 بر اساس اظهارات منابع، نیروهای نظامی کشته شده پس از تسلط گروه طالبان در افغانستان مصروف ورزش و کاری‌های شخصی بودند.
هم‌چنان تفنگداران ناشناس معاون حوزه هشتم امنیتی پولیس پیشین شهر مزارشریف را در منطقه “کارت صلح” این شهر نیز به تاریخ ۱۶ سنبله، تیرباران کردند، منابع از او به نام حاجی فیض نام برده و گفتند که پس از سقوط نظام جمهوریت از سوی طالبان نامه عفو نیز دریافت کرده بود.
 منابع در ولایت بدخشان از تیرباران یک سرباز پیشین به اسم محب الله در (۱۴ سنبله) خبرداده و گفتند که این سرباز از سوی افراد گروه طالبان در ولسوالی یفتل بدخشان تیرباران شده‌است.
در همین حال یک افسر پیشین نیروهای کماندو که پس از سقوط نظام به دست طالبان به کشور ایران مهاجر شده است در گفت‌وگو با خبرگزاری مقاومت گفته است که طالبان از یک رهبری واحد مدیریت نمی‌شوند، هرکدام شان با نیروهای نظامی پیشین دشمنی دارند و آن‌ها را به صورت مرموز و علنی به قتل می‌رسانند.
این نظامی پیشین گفته‌است که دو عامل سبب کشته شدند سیستماتیک نیروهای امنیتی پیشین شده‌است، اول‌ اینکه طالبان نظامیان پیشین را غیر مسلمان میدانند و قتل آن‌ها را مباح می‌پنداردندو دلیل دیگر، اینکه استخبارات پاکستان نیز در قتل نیروها نظامی پیشین افغانستان نقش دارند و در صدد حذف نیروهای مسلکی از این کشور هستند.
https://panjshirnews.com/vdcb.gbfurhbfaiupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین