تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۴۷
کد مطلب : ۳۳۱۴
جالب است ۰
فولکر ترک، کمیسار عالی حقوق بشر در پنجا‌وچهارمین جلسه شورای حقوق بشر گفته است که وضعیت حقوق بشر در افغانستان در حال  فروپاشی است.
فولکر ترک: حقوق بشر در افغانستان در حال فروپاشی است
صدای افغانستان، کابل: فولکر ترک، کمیسار عالی حقوق بشر در پنجا‌وچهارمین جلسه شورای حقوق بشر گفته است که وضعیت حقوق بشر در افغانستان در حال  فروپاشی است.
آقای ترک گروه طالبان را به حمله سیستماتیک علیه حقوق بشر و‌ آزادی مردم افغانستان متهم کرده و گفته است که با قدرت‌گیری این گروه در افغانستان حقوق بشر در حال نابودی است.
این در حالی‌ست که نقض حقوق بشراز سوی گروه طالبان در افغانستان باعث در انزوا قرار گرفتن این کشور گردیده است و دو سوم جمیعت این کشور با قحطی مواجه است.
کمیسار عالی حقوق  بشر گفته است: « سطح سرکوب زنان و دختران در افغانستان توسط گروه طالبان تکان دهنده و به شدت ظالمانه است و افغانستان تنها نقطه‌ی از جهان است که در آن زنان و دختران از دست‌رسی به تحصیلات متوسطه و عالی محروم هستند.»
او افزوده است که گروه طالبان قوانین سختگیرانه‌ای بر زنان و دختران در افغانستان وضع کردند منجر به نقض آزادی‌های آنان گردیده است و در صورتیکه زنان و دخترات در این کشور از قوانین سختگیرانه‌ای این گروه پیروی نکنند با دستگیری، بازداشت‌های خودسرانه، آزار و اذیت جنسی و حتی خشونت فزیکی این گروه مواجه می‌شوند.
فولکر ترک هم‌چنان گفته است نهادهای
که قبل از قدرت گیری گروه طالبان در افغانستان از حقوق بشر حمایت می‌کردند کاملن از بین رفته‌اند مانند کمیسیون مستقل حقوق بشر که دردوره جمهوریت در راستای دفاع از ارزش های حقوق بشری نقش حیاتی داشت، حالا دیگر وجود ندارد.
این کمیسار عالی حقوق بشر با استناد به گزارش های نشر شده در مورد جنایات ضد بشری گروه طالبان می‌گوید که این گروه مجازات بدنی، اعدام در ملاء عام، بازداشت‌های خودسرانه، قتل های هدفمند و بد رفتاری را بعنوان روش های مجازات و تهدید علیه نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان و آن‌عده افرادی که از فرامین این گروه سر‌باز می‌زنند استفاده می‌کنند و بحث عفو عمومی از سوی این گروه نیز چیزی‌ست که در صحنه عمل حقیقت ندارد.
آقای ترک با اشاره به محدودیت‌های رسانه‌ای از سوی گروه طالبان اظهار کرده است که محدودیت شدید رسانه‌ها در افغانستان از سوی گروه طالبان حمله هدفمند به آزادی بیان است.
به باور فولکر ترک، فضای رسانه‌ای در افغانستان تحت سیطره گروه طالبان طوری است که هیچ رسانه‌ای حق ندارد نشرات متضاد با باورهای این گروه داشته باشد و هر برنامه‌ای که در مغایرت با ارزش‌های تعریف شده از سوی این گروه گرفته شود سرکوب می‌گردد.
در همین حال بسیاری از رسانه‌ها پس از وضع محدودیت‌ها از سوی این گروه مجبور به توقف فعالیت های‌شان شده‌اند.
با این حال تحت حاکمیت گروه طالبان جامعه مدنی و آزادی بیان کاملن از بین رفته است و کسی حق اعتراض از رویکرد‌های مستبدانه این گروه را ندارد.
آقای ترک در پایان صحبت‌هایش در پنجاه وچهارمین دور اجلاس این شور از کشور‌های جهان خواسته است تا در کنار مردم افغانستان بایستند و گروه حاکم را وادار سازند تا رویکرد شان در قبال مردم افغانستان را تغیر دهند و به خواست ها و حقوق مردم حرمت بگذارند. وی با مخاطب قرار دادن گروه حاکم در کابل گفت که باید مسیر خود را تغیر دهید و افغانستان را با احترام کامل به تعهدات بین‌المللی حقوق بشر و نظم بین‌المللی باز گردانید.
آقای ترک راه حل بحران افغانستان را در ایجاد یک سیستم حکومتی فراگیر و پاسخ‌گو دانسته که بر پایه حقوق بشر ورضایت مردم افغانستان شکل گرفته بگیرد.
 
https://panjshirnews.com/vdcc.sq1a2bq10la82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما