تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۴
کد مطلب : ۳۳۲۱
جالب است ۰
در تازه‌ترین اظهارات برخی از علمای مسلمان بریتانیایی پس از بازگشت از کابل گفته اند که طالبان تنها آموزش‌های سکولار غربی را موقتاً برای دختران تعلیق کرده اند.
سفید نمایی طالبان توسط علمای مسلمان بریتانیا؛ دختران از آموزش منع نشدند و تنها آموزش‌های غربی تعلیق شده است
صدای افغاتستان، کابل: در تازه‌ترین اظهارات برخی از علمای مسلمان بریتانیایی پس از بازگشت از کابل گفته اند که طالبان تنها آموزش‌های سکولار غربی را موقتاً برای دختران تعلیق کرده اند.
علمای مسلمان بریتانیا که در اواخر ماه‌های جولای و اوایل آگست سال جاری به افغانستان رفته بودند و در آنجا با مقام‌های ارشد طالبان از جمله امیر خان متقی، وزیر خارجه این گروه، وزیر امر به معروف و همچنان وزیر عدلیه طالبان دیدار داشتند، گزارش این سفر شان را طی یک جلسه‌ای ارائه کردند و در آن گفته شد که طالبان دختران را از آموزش منع نکرده اند بلکه آنان می‌توانند به مدارس مذهبی و دارالعلوم‌ها بروند.
شیخ حمید محمد یکی از این علما می‌گوید: «دختران تا سن ۱۰-۱۱ سالگی» به مدارس ابتدایی می‌توانند بروند و از ادامه تحصیل در مدارس متوسطه منع شده‌اند که به این معنی که دختران «کاملا» از تحصیل منع شده باشند.
شیخ حمید با تأکید می‌گوید که دختران در صورتیکه خواهان ادامه تحصیل در رشته‌های دانشگاهی باشند، از سوی طالبان اجازه دارند. این درحالی‌ست که طالبان طی فرمانی مانع ادامه تحصیل دانشجویان دختر در تمام رشته‌ها شده اند و همچنان حضور استادان زن در دانشگاه‌ها کاملاً منع شده است.
این اظهارات روحانیون بریتانیا در حالی مطرح شد که پیش از آن، کشورهای اسلامی و برخی از روحانیون جهان اسلام منع آموزش و کار زنان را توسط طالبان خلاف دین اسلام دانستند و محکوم کردند.
پس از سفر این روحانیون به کابل، حدود ۵۰ تن ازفعالان افغانستانی در نامه‌ای سرگشاده از مقامات بریتانیا خواستند به سفید نمایی طالبان توسط روحانیون این کشور پایان داده شود.
همچنان شماری از فعالان حقوق زنان با نشر یک پتیشن در سایت «چینج» که بیش از ۱۲۰۰ نفر تاکنون آن‌را امضا کرده اند گفتند، این «علمای دینی بریتانیایی عمدتاً هندی، پاکستانی و عرب» هستند و در صدد «سفید نمایی اقدامات ظالمانه» طالبان هستند.
فعالان می‌گویند «همه» مقام‌های طالبان که روحانیون مسلمان بریتانیایی با آن‌ها در کابل دیدار کرده‌اند، در «خشونت‌های گسترده» در افغانستان دست دارند و «شامل فهرست تحریم‌های سازمان ملل هستند».
از سوی‌هم، روزنامه نشنال‌نیوز به نقل از موسسه تونی‌بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا،هشدار داد که این افراد که به صورت شخصی به افغانستان سفر کرده اند ممکن است در دام یک «تفسیر خشن افراطی از دین خود» از طالبان بیفتند.
همچنان برخی از ناظران نشنال نیوز گفتند که این گروه علما تلاش می‌کنند تا «سیاست طالبان را توجیه کنند».
 
https://panjshirnews.com/vdca.unek49ne65k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما