تاریخ انتشار :دوشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۰۵
کد مطلب : ۳۵۹۱
تعداد نظر۲
جالب است ۳
در حاشیه اخبار شکنجه و تجاوز طالبان به بانوان افغانستانی

خدایا! خداوندا! همین لحظه مرگ ما را برسان!

خدایا! خداوندا! همین لحظه مرگ ما را برسان!
■ تنظیم و نگارش؛ علی‌محمد بهسودی اصل
خبرگزاری صدای افغانستان؛
منابع موثق از کابل خبر داده‌اند که ماموران طالبان به بهانه‌ی حجاب آشکارا و بی‌وقفه مشغول آدم‌ربایی‌اند. آن‌ها از نمونه‌هایی نظیر "ماریناسادات" یاد کرده‌اند که علیرغم دارا بودن حجاب بسیار کامل‌اش، توسط نیروهای اداره ترسناک امربالمعروف به بهانه‌ی بی‌حجابی اختطاف شد و پس از مفقودی نیز هیچ بخشی از اداره‌ی طالبان به خانواده‌ی وی توضیحی نمی‌داد.
همین بی‌توجهی و سرگردان کردن خانواده‌های بانوان زندانی شده نشانگر آن است که هدف طالبان رعایت حجاب و امثالهم نیست اگرنه از پذیرش مسوولیت و ذکر اتهام و محل نگهداری اختطاف‌شدگان فرار نمی‌کردند‌. بزرگان آنان می‌دانند قرار است گماشتگانشان چه بلایی بر سر این زنان بیاورند‌. لذا از آغاز این پروسه، یعنی پس از ربودن آن‌ها به زور اسلحه از خیابان و محل تردد، به هیچکس پاسخگو نیستند و اصولا وجود آن‌ها را انکار می‌کنند. زیرا بخوبی آگاهند چه بر سر آن‌ها آمده یا خواهد آمد. همان بلایی که بر سر ماریناسادات آمد.
جرم مارینا سادات بدحجابی نبود، او دانشجوی پزشکی و همزمان محصل علوم اسلامی و به اذعان دوستانش باهوش، زیرک، زیبا و پرشور بود. این ویژگی‌ها برای یک زن در امارت طالبان گناه و جرمی بزرگ و نابخشودنی است. لذا گروهی کلاشینکوف بدست، به بهانه بدحجابی او را در منطقه شیعه و هزاره‌نشین غرب کابل، مقابل ده‌ها و بلکه صدها جفت چشم بی‌غیرت، ربودند.
در پی این آدم‌ربایی آشکار، هیچ بخشی از طالبان به خانواده‌ی پریشان، بلاتکلیف و وحشتزده‌اش پاسخی ندادند، تا اینکه ۴ روز پس از اختطاف او توسط ماموران جنایتکار اداره‌ی امر به معروف، پیکر بی‌جان این بانوی فرهیخته با دستانی بسته، جهره‌ای متلاشی شده و چندین گلوله در بدن‌اش، کیلومترها دورتر از محل ربایش وی، در "پغمان" که منطقه‌ای ییلاقی در حومه‌ی
کابل است، پیدا شد. فقط خداوند آگاه است این جانیان طی این چهار روز چه بر سر او آورده‌اند.
پس از کشف جسدش اما، باز هم طالبان نه به خانواده‌ی او و نه به رسانه‌ها، هیچ توضیحی نداده و با کمال بی‌شرمی بستگان مارینا سادات را تهدید کردند که چنانچه حرفی از این جنایت وحشتناک اداره‌ی امر به معروف به رسانه‌ها بگویند، آن‌ها را نیز خواهند کشت!

حالا که این همه را خواندید و شنیدید، خوب است آگاه باشید که صدها مورد شبیه به این فاجعه طی دوسال اخیر، به ویژه در دو ماه اخیر در افغانستان رخ داده است. ۹۹ درصد این جنایات به رسانه‌ها راهی نمی‌یابند. از یکسو امارت با تهدید، گاه تطمیع و یا تنبیه بازماندگان مانع می‌شود و بدتر از آن اما اغلب خانواده‌ها به جای رفع بی‌همتی و بی‌غیرتی خود و کمک به بانوی صدمه دیده، او را همچون یک مجرم از خود رانده و بسیار هم پیش آمده که آن‌ها را سر به نیست می‌کنند. بلی، اشتباه نخوانده‌اید، این فرشتگان زخمی و آزار دیده را گاه به دست خود به قتل می‌رسانند تا به اصطلاح از آبروی خویش محافظت کنند. و خدا می‌داند کدام آبرو؟ غیرت مبارزه با طالب و تنبیه او که ناموسشان را ربوده و شکنجه و آزار داده ندارند، لذا خواهر، دختر، همسر و...خود را کتک زده، تنبیه، طرد، سرزنش و شماتت کرده و...حتی پیش آمده که می‌کشند! در کل تاریخ افغانستان دوره‌ای را نمی‌توان یافت که زنان این سرزمین تا بدین اندازه غرق عسر و حرج و بدبختی از هر سو بوده باشند. هیهات که مردان افغانستان، در دوزخی که این جنایتکاران برای زنان ایشان آفریده‌اند، گویی مرده‌اند.
  باری پیشتر و در خبرهایی دیگر نیز مخاطبان این وبسایت خوانده بودند که طی چند روز گذشته یک نوار صوتی چند دقیقه‌ای منسوب به "ملاهبت‌الله" رهبر طالبان دست‌به‌دست شده است. در این پیام صوتی ملاهبت‌ مدعی می‌شود که؛ هیچ نظامی در افغانستان به اندازه‌ی امارت او حقوق زنان را تامین نکرده است! این پیام او اگر چه اکنون و همزمان با شدت گرفتن جنایات عجیب و فجیع طالبان علیه زنان وایرال شده است، اما نسخه‌ی مکتوب آن مدت‌ها پیش منتشر شده بود.
  جالب آن‌که در آن روزها پیامد این مواضع رهبر طالبان، "محمدخالد حنفی" سرپرست "وزارت امربالمعروف و نهی عن‌المنکر" امارت با شوق و هیاهو اعلام کرد؛ افرادی که زنان را وادار به نکاح اجباری و یا برای پایان منازعه مجبور به نکاح می‌کنند و یا مهریه و میراث زنان را نمی‌پردازند، محاکمه خواهند شد. حنفی تاکید کرده بود؛ این تصمیم در پی توصیه رهبر حکومت عملی خواهد شد و مسوولان ولایتی وزارت امر به معروف و نهی از منکر نیز باید با افراد متخلف برخورد کنند.
  انتشار این سخنان دروغین
در آغاز اندکی خوش‌بینی ایجاد کرد. در هفته‌ها و ماه‌های بعد اما تا امروز، هر دم اخبار شکنجه، تجاوز، اختطاف، حملات و آزار بی‌پیشینه‌ی بانوان به بهانه‌‌های واهی از جمله حجاب توسط ایادی امارت در شهرها و تا اقصی نقاط کشور، همه‌ی جهان را شوکه کرده است.

  بخش طنز و تلخ ماجرا آن است که در صوت منتشر شده‌ی اخیر، که گویا رهبر گمشده‌ی امارت در جمع ملاهای وابسته به خود سخنرانی می‌کند مدعی شده؛ "هیچ نظامی در افغانستان به اندازه امارت اسلامی حقوق زنان را رعایت نکرده است!" او فرمان ۶ ماده‌ای خود را که درباره زنان صادر کرده، یک دستاورد نامیده است. پس به مفاد آن اشاره می‌کند که عدم ازدواج‌های اجباری و دادن مهریه و ارثیه به زنان را دربر می‌گیرد.

  اکنون که دختران و زنان جوان در هر گوشه‌ای از کشور، به ویژه کابل و خاص‌تر، در مناطق هزاره و شیعه نشین این شهر[چه به قول صریح مولوی "اسلام‌جار" استاندار محبوب طالبان در هرات، شیعیان رافضی و بنیان‌گذار تشییع یهودیانند و با این وصف زنانشان را لابد در شمار غنایم می‌دانند]و حتی افغانستان، همه روزه به بهانه‌های واهی مقابل چشم مردانشان ربوده، سپس پیکرهای شکنجه شده و بی‌جانشان در این‌سو آن‌سو رها می‌شود، بهترین زمان برای مقایسه‌ی ادعاهای ملاهبت و عملکرد میدانی و حقیقی طالبان است.

  مدت‌هاست که این آدم‌ربایی‌ها، ستم‌ها، شکنجه‌ها، تجاوزات و رفتارهای غیر انسانی با زنان افغانستان در بیدادگاه‌های طالبان و در مقابل چشم همگان جریان دارد. اما طبق یک توافق نانوشته، به ویژه در زمانی که غالب مردان، جرأت و یا توش و توان مخالفت و رویارویی با متجاوزان به نوامیس خود را ندارند، جامعه‌ی بشدت سنتی با هنجارهای متحجرانه‌اش آن را نادیده گرفته، انکار کرده و در مواردی با کشتن زنان مظلوم، بی‌پناه، ستم‌کشیده و زجر و شکنجه دیده‌ی افغانستانی، در همکاری عملی و خفت‌آلود با طالب، صورت مساله را پاک می‌کند. این رفتار تا امروز بهترین گزینه برای طالبان بوده است و البته آنان را به ارتکاب این رفتارهای حیوانی و غیرانسانی بیشتری تشویق و ترغیب کرده است.

پس از صدها قتل، هزاران آدم‌ربایی و شکنجه و تجاوز زنان، پس از انبوه شاهد و مثال‌ها، عاقبت دیروز و در اولین روز از ماه دلو/بهمن سال ۱۴۰۲، از پی دو و نیم سال شکنجه و تجاوز آشکار به دار و ندار زنان افغانستان، یک‌خبرنگار خوش‌غیرت دل به دریا زده و آنجه را که همه
می‌دانند و اما میل، جرات، غیرت، همت و توان ابراز، بیان و تایید و تشریح‌اش را ندارد جسورانه به زبان آورد و منتشر کرد‌

"میرویس افغان" خبرنگار مقیم لندن که تاکنون با رسانه‌های متعدد در کسوت خبرنگاری مرتبط بوده و هست، می‌گوید شواهدی به‌دست‌اش رسیده که نشان می‌دهد ریاست 015 استخبارات طالبان به برخی از دختران بازداشت شده در کابل تجاوز جنسی کرده‌ است.

او طی یادداشتی در شبکه «ایکس» نگاشت که این عمل طالبان با اسلامیت، انسانیت و افغانیت در تضاد است.[هنوز فکر می‌کنند این امور برای طالبان مهم است!!]میرویس  به نقل از منابع‌اش نوشت؛ طالبان تحت‌نام رعایت نکردن «حجاب»، دختران زیبا را مورد هدف قرار می‌‌دهند و بالای‌شان تجاوز جنسی می‌کنند. به گفته‌ی او دخترانی که از عزت خود محافظت کنند مورد ضرب‌‌و‌‌شتم شدید قرار می‌گیرند.

آقای افغان گفته؛ بر اساس شواهد، بسیاری از دختران مجبور به درآوردن لباس‌های خود در مقابل جمع زیادی از طالبان می‌شوند. فیلم‌های برهنه این دختران با گوشی‌های شخصی طالبان ثبت شده و نشانه‌های خشونت زیادی در این تصاویر هست.

میرویس افغان می‌افزاید، منابع معتبر او تایید کرده‌اند که؛ مقام‌های اداره استخبارات طالبان تعدادی از دختران بازداشت‌شده را برای سوء استفاده جنسی نزد طالبان دیگر فرستاده‌اند.

  این خبرنگار خوش‌سابقه در ادامه با نثری مالامال از رنج و اندوه نوشته است: «اگر چه ما این اسناد را با پارلمان بریتانیا، سازمان ملل، دولت ایالات متحده و فعالان حقوق بشر شریک می‌کنیم[هنوز به این جرثومه‌های فساد امید دارند!]اما شواهد آن‌قدر آزاردهنده است که باعث ناراحتی روحی می‌شود."

پس از خواندن آنچه این ژورنالیست گزارش کرده است، هر آنکس که چیزی به نام وجدان در وجودش و رگ در تن و بدنش وجود داشته باشد، نفس در سینه‌‌اش حبس و اشک از چشمانش سرازیر می‌شود. ای مردان با غیرت سرزمین کهن! ای سوارانی که در پهنه‌ی تاریخ، دشت‌ها و کوه‌ها زیر سم اسبانتان به لرزه در می‌آمد! ای صاخبان فرهنگ غرور آفرین! کجا شده‌اید؟! چه بر سر شما آمده است؟ به خدا قسم که مرگ بهتر از زیستن با چنین خفت و بی‌ناموسی و بی‌همه‌چیزی است. خدایا! خداوندا! به ما کمک کن تا حق این زنان مظلوم را از این هیولاهای انسان‌نما بگیریم و اگر نتوانیم، بارالله‌ها، همین دم مرگ ما را برسان! https://panjshirnews.com/vdcj.hetfuqeivsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

واقعا که حال ما را خراب کردید