تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۱۹
کد مطلب : ۳۶۳۵
جالب است ۳
مبارزه دروغین طالبان با تولید و تجارت مواد مخدر

طالبان دنیا و همسایگان را در مبارزه با مواد مخدر فریب داده‌اند

طالبان دنیا و همسایگان را در مبارزه با مواد مخدر فریب داده‌اند
خبرگزاری صدای افغانستان: آژانس کنترل مواد مخدر تاجیکستان گفته است برخلاف ادعای طالبان مبنی بر کاهش قاچاق مواد مخدر از افغانستان، هیچ نشانه‌ای از آن نمی‌بیند. این نهاد افزوده است؛ براساس گزارش‌های اخیرش، تولید مواد مخدر در آزمایشگاه‌های مخفی در افغانستان شروع شده است که این مواد در مرحله نخست به تاجیکستان قاچاق شده و پس از آن به کشورهای دیگر منتقل می‌شود.
 
طبق گزارش، بیش از ۲.۵ تُن مواد مواد مخدر در مناطقی از تاجیکستان در مرز افغانستان در سال ۲۰۲۳ کشف و ضبط شده که بیش از نیمی از کل مواد مخدر کشف شده در این کشور در سال گذشته را تشکیل می‌دهد.

از سوی دیگر، این اداره تاجیکستانی خاطرنشان کرده که دوشنبه هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد اقدامات مبارزه با مواد مخدر
که توسط طالبان انجام شده، دریافت نکرده است. گفتنی است که با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه در فرمانی کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور را منع کرد.

پیش از این "انیوبا سود" نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد (UNODC) گفته بود که منع کشت کوکنار و خشک‌سالی در افغانستان، شهروندان کشور به‌ویژه کشاورزان را با بحران جدی بشری روبه‌رو کرده است. براساس گزارش سازمان ملل، در سال گذشته میلادی تنها ۱۰ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده بود. بربنیاد این گزارش، درآمد دهقانان از بابت فروش تریاک در سال ۲۰۲۳ حدود ۹۶ درصد کاهش یافته است.

پیشتر "اسکندر مومنی" دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ج.ا.ایران، در مشهد گفته بود‌؛ تمام شواهد و آمار و ارقام نشان می‌دهد که کشت خشخاش در افغانستان افزایش یافته است. او نیز شبیه مقامات تاجیکستان با رد ادعای طالبان مبنی بر کاهش کشت خشخاش در افغانستان، گفت: «ادعای طالبان دروغ است و ما هیچ مدرکی مبنی بر کاهش کشت خشخاش در افغانستان ندیده‌ایم.»

آقای مومنی همچنین افزوده است که تولید مواد مخدر صنعتی نیز در افغانستان به شدت افزایش یافته است. او گفت: «این موضوع یک زنگ خطر جدی هم برای ایران و هم برای تمام دنیا
است.» دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران تاکید کرد؛ سیاست راهبردی این ستاد بر پیش‌گیری از اعتیاد است. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC) نیز اخیراً اعلام کرد که افغانستان سریع‌ترین تولیدکننده متامفتامین در جهان است.

  "هبت‌الله آخوندزاده" رهبر ناپیدای طالبان، در سال جاری میلادی فرمانی صادر کرد که کشت کوکنار را در افغانستان ممنوع می‌کرد. اما اکنون آشکار شده است این فرمان در عمل باعث افزایش قیمت مواد مخدر موجود در باراندازهای طالبان شده و هیچ‌تاثیری بر کاهش کشت و تجارت آن در افغانستان و منطقه نداشته است.

  پیش از این اعلام شده بود بیش از ۷۰ درصد مواد مخدر مکشوفه در ایران مربوط به شرق و جنوب ‌شرق کشور است. این آمار اثبات می‌کند که همچنان مهمترین منبع درآمد طالبان کشت و تجارت مواد مخدر است و آن‌ها در ایجاد ممنوعیت و مبارزه با این مواد شیطانی با دنیا و همسایگان افغانستان صادق نیستند. گزارش‌های متعددی از ولایات هم‌مرز با ایران، به ویژه استان نیمروز در دست است که ثابت می‌کند گروه طالبان ضمن تشویق صدور قاچاق این مواد به ایران، با تامین امنیت صادرکنندگان، از آنان رسما مالیات و سهم خود را می‌گیرند! https://panjshirnews.com/vdci.papct1aqwbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما