تاریخ انتشار :شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۴۱
کد مطلب : ۳۶۴۵
جالب است ۰
سیاست خطرناک چین؛ کمک به امارت برای رقابت با آمریکا

ابراز تاسف پکن از بی‌توجهی واشنگتن به تالبان!

ابراز تاسف پکن از بی‌توجهی واشنگتن به تالبان!
آقای :یوشیایو یونگ" نماینده ویژه جمهوری خلق چین در امور افغانستان ابراز تأسف کرد که زمینه گفت‌و‌گو با تالبان در یک نشست بین‌المللی برای مورد افغانستان که هفته گذشته در دوحه برگزار شده، فراهم نشده است. پکن اولین کشوری بود که چندی پیش، بالاترین مقامش اعتبارنامه‌ی سفیر تالبان را همراه با گروهی از سفرای دیگر ممالک پذیرفت. رفتار غیرمنتظره‌ای که امریکا، یعنی حامی اصلی امارت را شوکه کرد و نسبت به آن از این کشور توضیح خواست!

  نماینده چینی‌ها امروز در صفحه ایکس خود[توییتر سابق]نگاشته است؛ این نشست برای تبادل نظر مفید بود و کشورها خواستار تعامل و گفت‌و‌گوی عملی‌تر با افغانستان شدند. او گفته است: افسوس که اشتراک کنندگان نشست دوحه درباره افغانستان بار دیگر نتوانستند با تالبان و مقام‌های حاکم در افغانستان گفت‌و‌گو داشته باشند، طوری‌که چین و کشورهای منطقه خواستار آن بودند. این دیپلومات چینی اضافه کرده است که کشورش در این نشست خواستار کمک‌های بشردوستانه بیش‌تر،
حکومت‌داری معتدل و آموزش زنان و دختران شد.

  در حالیکه پکن پس از روی کار آمدن امارت، بارها از ایالات متحده خواسته است مسوولیت اصلی بازسازی افغانستان را بر عهده بگیرد، دارایی‌های افغانستان در خارج را آزاد و تحریم‌های یک‌جانبه را لغو کند، اما امریکایی‌ها با آنکه خود مهمترین تمویل کننده تالبان هستند و حتی برای ان‌ها بانک‌نوت[اسکناس]مورد نیازشان را چاپ و قبل از امارت آن را اعلام کردند، اما به شکلی مرموز مدعی‌اند این گروه نباید فعلا به رسمیت شناخته شود!

  به نظر می‌رسد رفتار قصرسفید حاکی از اختلافاتی بین تالب‌ها و ایالات متحده بر سر چگونگی اجرای قرارداد دوحه است. آمریکا بر آن است تا امتیازات لازم را طبق مفاد نامعلوم این قرارداد از امارت نگرفته است، به رسمیت شناخته شدن این گروه را به تعویق اندازد. لذاست که از یک‌سو هفته‌ای ۶۰ میلیون دلار پول مالیات‌دهندگان آمریکایی را تقدیم تالبان می‌کند اما در رسانه‌ها مرتب از عملکرد آن‌ها اظهار نگرانی می‌کند. چینی‌ها اما متوجه این سیاست شده‌اند و سعی دارند در مسیر آن اخلال ایجاد کنند.

لازم به یادآوری است که سازمان ملل از گروه تالبان دعوت کرده بود تا در نشست دوم آن سازمان درباره‌ی افغانستان در دوحه شرکت کنند؛ اما این گروه آن‌را به دلیل پذیرفته نشدن شرایطش رد کرد. آن‌ها برای اشتراک در این نشست، خواستار تعامل با رژیم این گروه به‌حیث یگانه نماینده‌ی افغانستان و نیز دیدار مجزا و رسمی با دبیرکُل سازمان ملل شده بودند. https://panjshirnews.com/vdcj.xetfuqemisfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما