تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۲۶
کد مطلب : ۳۶۶۸
تعداد نظر۲
جالب است ۱
تعجیل برای تطهیر طالبان! ادعای نادرست درباره‌ی آبگیری ۵۰ درصد تالاب هامون

آقای معاون رییس‌جمهور! ۵۰ هزار هکتار، نه ۵۰ درصد !

آقای معاون رییس‌جمهور! ۵۰ هزار هکتار، نه ۵۰ درصد !
■ فرشید عابدی[ژورنالیست ایرانی]
پس از بارندگی‌های شدید در حوضه‌های آبریز افغانستان به ویژه حوضه آبریز هیرمند، سیلاب‌هایی از طریق رودخانه هیرمند و فراه به سمت مرزهای ایران روانه شد. بخش زیاد سیلاب‌های بزرگ رودخانه هیرمند پس از رسیدن به بند انحرافی کمال خان به سمت گودزره منحرف شد و بخش اندکی حدود کمتر از ۳۰۰ متر مکعب بر ثانیه برای اراضی کشاورزی شهرهای پایین‌دست در خود افغانستان و نیز حقابه‌ی ایران از رودخانه هیرمند رهاسازی شد.

در همین حال سیلاب رودخانه‌ی فراه نیز که مانند سیلاب رودخانه هیرمند باعث بروز خسارت‌های جانی و مالی در افغانستان شده بود وارد تالاب هامون سابوری قسمت افغانستان شده و مثل همیشه با وزش باد بخشی از آب وارد هامون سابوری قسمت ایران هم شد. شنیده ها حاکی از آن است که طبق آمار ارائه
شده از جانب دستگاه متولی به یکی از نهادهای نظارتی، حدود ۵۰ هزار هکتار اراضی تالاب هامون مجموعا در هر دو سوی مرز و در جغرافیای سیاسی ایران و افغانستان آبگیری شده است، اما رييس سازمان حفاظت محیط‌زیست پس از جلسه‌ی هیات دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد که ۵۰ درصد تالاب هامون آبگیری شده است!

متاسفانه تعجیل برای تطهیر طالبان کار را به جایی رسانده که یک استاد دانشگاه وجه تمایز درصد و هکتار را نمی داند! مجموع مساحت تالاب هامون متشکل از سه تالاب هامون سابوری، هامون پوزک و هامون هیرمند مجموعا ۵۷۰ هزار هکتار است که ۳۸۲ هزار هکتار آن سهم ایران است. کمتر از ۱۰ درصد تالاب هامون پوزک و حدود ۵۰ درصد تالاب هامون سابوری در افغانستان و مابقی بعلاوه‌ی ۱۰۰درصد تالاب هامون هیرمند سهم ایران و در جغرافیای سیاسی ماست.

برای احیای تالاب هامون بین ۹ تا ۱۲ میلیارد متر مکعب آب لازم است، اظهار نظر خلاف واقع رييس سازمان حفاظت محیط‌زیست که مغایر منافع ملی و اصول دیپلماسی رسانه است بدین معناست که برخلاف آمارهای دقیق فعلی؛ حدود ۵ میلیارد متر مکعب آب وارد تالاب هامون شده است! مادامی که با وجود بند انحرافی کمال‌خان تا هنوز فقط حدود یک هشتم حقابه ایران از رودخانه هیرمند تامین شده، چنین اظهار نظری به معنای ورود هفت برابر میزان حقابه‌ی ایران است!‌ چرا مقامات ما چنین مواضع عجیبی در قبال رفتارهای طالبان می‌گیرند؟ ما را
چه شده است؟

به گفته کارشناسان ۳۵ هزار هکتار از تالاب هامون در جغرافیای افغانستان و حدود ۲۰ هکتار از اراضی تالاب هامون قسمت ایران آبگیری شده است، اما تصاویر ماهواره‌ای روز سه شنبه نشان می‌دهد که شبیه رفتارهای عجیب و سرشار از دشمنی طالبان، امسال نیز در بهترین سال آبی یک دهه‌ی اخیر این گروه با انحراف آب به سمت کویر همین الان حدود ۶۵۰ کیلومتر مربع از اراضی شوره زار گودزره در افغانستان آبگیری شده است!

آقای معاون رییس‌جمهور! ۵۰ هزار هکتار، نه ۵۰ درصد ! 

علی سلاجقه، معاون رييس دولت سیزدهم و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست چندی قبل اعلام کرده بود که میزان حقابه ایران از رودخانه هیرمند ۸۵۰ میلیون لیتر است. این اظهار نظر واکنش های زیادی را در پی‌داشت، برخی از کاربران سیستانی در شبکه اجتماعی ایکس به وی کنایه زده بودند که اگر از بچه دبستانی‌های منطقه سیستان سوال کنید که حقابه هیرمند چقدر است؟ پاسخ خواهند داد که ۸۲۰ میلیون مترمکعب در سال نرمال آبی!

آقای رییس! خودتان هیچ! آیا شما یک مشاور مطلع از مهمترین معضل و تنش آبی با همسایه‌ی شرقی کشورمان در کنار خود ندارید؟ لطفا برای سفیدشویی گروه تروریستی طالبان با روح و روان مردم منطقه بازی نکنید!

پ.ن:
به نقل از پایگاه خبری "دیارعیار" https://panjshirnews.com/vdce.p8xbjh8pv9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

حالا این آقای رئیس با این حرفه اشتباهشون پنجاه درصد از حقابه ایران رو سوزوندن و اگر ایران بخواد اعتراضی کند ک اشتباه شده طالبان میگن نه خودتون گفتین پنجاه درصد هامون آبگیری شده...چ مسئولینی داریم،اینجوری میخان از حق مردم ایران دفاع کنن
با تشکر از مطالب روشنگرانه شما