تاریخ انتشار :شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۱۸
کد مطلب : ۶۰۷
تعداد نظر۱
جالب است ۰
طالبان پشتون‌ افراطی در استان بادغیس، اقوام دیگر را عاصی کرده‌اند

هدف طالبان چیست؟ نظام پشتون‌والی یا اسلامی؟

هدف طالبان چیست؟ نظام پشتون‌والی یا اسلامی؟
طبق گزارش موثق مردمی، از شهرستان  آب‌کمری (ولایت) استان بادغیس، طالبان‌ تاجیک‌تبار این شهرستان، طالبان پشتون‌تبار را متهم به سلطه‌‌گری قومی کرده‌اند. گفته‌اند هدف جنگ ۲۰ساله طالبان پشتون جهاد نبوده، بلکه سلطه قومی بوده است.

طالبان تاجیک‌تبار شهرستان آب‌کمری ولایت (استان) بادغیس به فرماندهی "ملا نورآقا سیفی لنگ" و بعضی افراد تاثیرگذار دیگر که سال‌ها همگام باطالبان پشتون علیه نظام گذشته زیر نام جهاد جنگیده‌ بودند و با بدست گرفتن قدرت توسط طالبان پشتون در هیچ‌جایی از نظام طالبان جا داده نشده‌اند.

به گفته‌ی منابع محلی، حتی بعضی از افراد مربوط به این فرماندهان تاجیک‌تبار را زندانی کرده‌اند. فرماندهانی که خودشان نیز اکنون نزد طالبان پشتون  زندانی می‌باشند. منابع محلی تصریح می‌کنند، طالبان پشتون تبار قصد دارند تاجیک‌های شهرستان آبکمری را از صحنه دور و زندانی بسازند. گفته می‌شود بزرگان شهرستان آب‌کمری تصمیم گرفته‌اند که به پایتخت کشور، نزد مقامات طالبان بیایند و خواسته‌های‌شان را مطرح کنند. مردم منطقه باور دارند در صورتی‌که مقامات طالبان پشتون‌تبار به خواست‌های آن‌ها پاسخ مثبت ندهند،  احتمال جنگ بین پشتون و تاجیک در این شهرستان وجود دارد.

هم‌چنان منابع موثق محلی از نارضایتی‌ طالبان تاجیک‌تبار در شهرستان‌های قادس و جوند این استان نیز خبر می‌دهد. آن‌ها اضافه می‌کنند که در این دو شهرستان موارد مشابه سلطه‌ی قومی و تعصب وجود دارد. به طوری‌که حتی طالبان پشتون، با اهدافی مشخص، تمام وسایط و تسلیحاتی نظامی را از این سه شهرستان خارج و به قند‌هار و هلمند انتقال داده‌اند.

سالار آزادی https://panjshirnews.com/vdcgru934ak9z.pra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کاش بفهمند
آخرین عناوین