تاریخ انتشار :دوشنبه ۸ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۲۱
کد مطلب : ۸۹۳
تعداد نظر۱
جالب است ۳
صدور سومین دستورالعمل محدود‌کننده زنان طی 5 روز

طالبان به زیرپاگذاشتن تعهدات قبلی خود با جامعه جهانی مصمم‌تر شده است

امارت طالبان با نشر سومین دستورالعمل و اعلامیه‌اش طی یک هفته اخیر، نه تنها محدودیت دیگری بر محدودیت‌های از پیش تعیین شده‌اش برای زنان افغانستان، اضافه کرد بلکه بار دیگر به جامعه جهانی رسماً اعلام کرد که به هیچ‌یک از تعهداتش در این زمینه پایبند نیست.
طالبان به زیرپاگذاشتن تعهدات قبلی خود با جامعه جهانی مصمم‌تر شده است
امارت طالبان با نشر سومین دستورالعمل و اعلامیه‌اش طی یک هفته اخیر، نه تنها محدودیت دیگری بر محدودیت‌های از پیش تعیین شده‌اش برای زنان افغانستان، اضافه کرد بلکه بار دیگر به جامعه جهانی رسماً اعلام کرد که به هیچ‌یک از تعهداتش در این زمینه پایبند نیست.
به گزارش خبرگزاری صدای افغانستان (پنجشیرنیوز)، وزارت امر به معروف طالبان امروز با نشر دستورالعملی جدید، اعلام کرد که زنان و مردان اجازه گشت و گذار یک‌جا در پارک‌های کابل را ندارند.
بر اساس این دستورالعمل، روزهای تفریحی مردان و زنان در پارک‌های ولایت کابل و مربوطات آن مشخص شده و مردان طالب و عموم مردم، حق ندارند در روزهایی که برای تفریح زنان تعیین شده است، به پارک بروند.
بر این اساس، روزهای یک‌شنبه، دوشنبه وسه‌شنبه، مخصوص زنان است و روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه، جمعه وشنبه مردان می‌توانند به پارک‌های تفریحی بروند.
کسی حق
اعتراض ندارد

وزارت امر به معروف طالبان همچنین تأکید کرده است که اگر "مجاهدین"! (نیروهای طالب) در روزهای مخصوص مردان، قصد رفتن به پارک‌ها دارند، باید اسلحه و نشان نظامی با خود نداشته باشند و درصورت تخلف، با مسئولان پارک برخورد می‌شود و کسی هم حق اعتراض ندارد.
در ادامه این دستورالعمل همچنین آمده است که در سایر محلات سیاحتی واقع در مربوطات ولایت کابل مانند دره‌های پغلان، شکردره و استالف و نیز جاهای دیگری که مردم فامیلی برای سیاحت می‌روند، بر زنان لازم است که ضمن رعایت حجاب شرعی، از اختلاط با بیگانگان خود را نگه‌دارند. درصورت تخلف با آنان برخورد خواهد شد.
طالبان پیش از این هم با صدور دستورالعملی به مسئولان دانشگاه بلخ تکلیف کردند در جلساتی که خیلی ضروری نباشد، استادان زن را دعوت نکنند. همچنین دانشجویان دختر باید حجاب اسلامی را مراعات کنند و نباید چادر رنگه بپوشند.
در این دستورالعمل همچنین تأکید شده بود: پوشیدن دریشی و استفاده دانشجویان از تلیفون‌های کمره‌دار ممنوع است و هیچ‌کس حق ندارد با دختران در اداره یا صنف‌های دانشگاه ایستاد شوند‌ و یا هم صحبت کنند.
مجاهدین وسوسه می‌شوند!
چندروز قبل‌تر هم شاهد دستور ۵ ماده‌ای طالبان بودیم که ورود مراجعان زن بی‌حجاب به اداره‌های دولتی و مکاتب
دخترانه را ممنوع کرد.
در این دستور آمده بود: "زنان باید روی، موی و اندام خود را بپوشانند و نمایش ندهند. کارمندان مرد در ادارات دولتی هم باید نه تنها ریش بگذارند، بلکه سر تا پا به پوشش اسلامی آراسته باشند."
همچنین تأکید شده بود: "زنانی که با لباس شرقی و غربی، به دروازه‌ اداره‎‌ها می‌آیند، باید برگشت داده شوند؛ زیرا اگر زنان حجاب را مراعات نکنند، مجاهدین وسوسه می‌شوند."
براساس این دستورالعمل، راه رفت و آمد کارمندان زن و مرد نیز باید جدا باشد و کارمندان مرد صورت خود را طبق سنت نبوی آراسته کنند. ریش مردان از «یک قبضه» کم نباشد و باید کلاه و لنگی سر کنند.
در آخر هم متذکر شده بود که متخلفان، با برخورد جدی مواجه خواهند شد.
ادامه این گزارش همچنین حاکی است، طالبان در روزهای اخیر مانع سوار شدن زنان بدون همراه محرم، به پروازهای داخلی و خارجی در فرودگاه کابل شده‌اند.
برخی کارشناسان معتقدند: تغییر سیاست آشفته طالبان برخلاف تعهد قبلی آنها، منعکس کننده اختلافات درون این گروه بین عناصر تندرو و میانه‌رو است.
در جلسه ملاهبت‌الله چه گذشت؟
نکته حائز اهمیت اینکه این محدودیت‌ها بر جامعه زنان افغانستان، در
روزهای پس از جلسه سه روزه رهبران گروه طالبان در قندهار، وضع شده است. جلسه‌ای که گفته شده به ریاست هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان برگزار شد.
هرچند جزئیاتی از بحث‌ها و تصمیمات گرفته شده در این جلسه منتشر نشده است اما مسلم است که امارت طالبان پس از این جلسه به عهدشکنی و حرکت برخلاف تعهدات قبلی خود با جامعه جهانی، مصمم‌تر شده است.
درعین‌حال وزیر خارجه قطر در گفت‌وگویی خبری، با اشاره به محدودیت‌های تازه ازسوی طالبان، اظهار داشت که از نقش قطر به عنوان میانجی در گفتگوهای صلح افغانستان پشیمان نیست، اما این نقش باید با مواردی پیگیری شود.
محمد بن عبدالرحمن آل ثانی افزود: از تصمیم طالبان در باره تعلیق بازگشایی مکاتب دخترانه دوره ثانوی «شوکه» شدیم؛ نگرانی‌های خود را در این زمینه ابراز کردیم و خواستار تجدیدنظر طالبان شدیم.
وی با بیان اینکه هیچ کشوری بر طالبان "نفوذ" ندارد و ما کانال‌های ارتباطی داریم، ادامه داد: از طالبان خواستیم که به تعهدات خود عمل کند؛ دختران به مدرسه برگردند؛ زنان اجازه کار داشته باشند و دولت فراگیری تشکیل شود که تبعیض نسبت به هیچ بخش مردم افغانستان نداشته باشد. https://panjshirnews.com/vdcd2s0j6yt0n.a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

این است و جز این نیست
آخرین عناوین