تاریخ انتشار :شنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۰۱
کد مطلب : ۹۵۳
جالب است ۲
معاون نخست ر‌ئیس‌الوزرای طالبان در سخنانی تأمل‌برانگیز در ولایت فراه مدعی شد که شاید مکتب‌های دخترانه در افغانستان بازگشايی شوند.
چرا طرح بازگشایی مکتب‌های دخترانه اجرایی نشده است
معاون نخست ر‌ئیس‌الوزرای طالبان در سخنانی تأمل‌برانگیز در ولایت فراه مدعی شد که شاید مکتب‌های دخترانه در افغانستان بازگشايی شوند.
ملا عبدالغنی برادر، گفت: "در این باره یک حکمت عملی خواهد شود و شاید در این یک حکمتی باشد."
درهمین حال وزارت معارف طالبان هم گفته است که "فرمان بازگشایی و بسته ماندن مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم، از صلاحیت‌های رهبری امارت اسلامی است و  اگر رهبری هدایت دهد، وزرات معارف، آماده بازگشایی مکتب‌ها است."
به گفته سخنگوی وزارت معارف: "وزارت معارف آمادگی دارد در هر روزی که از سوی رهبری امارت اسلامی حکم شود، از صنف هفتم الی دوازدهم مکتب‌های دخترانه باز خواهند شد."
اما چرا تا کنون طرح بازگشایی مکتب‌های دخترانه از سوی امارت نهایی نشده؟ پرسشی است که هنوز پاسخ درستی از سوی طالبان ارائه نشده است.
سخنگوی وزارت معارف، در این باره اظهار داشت: "ما طرح بازگشایی مکاتب دخترانه را به رهبری امارت اسلامی فرستاده ایم؛ در دوم ماه حمل از سوی دفتر رهبری امارت اسلامی برای ما حکم شد که از صنف هفتم الی دوازدهم مکاتب دخترانه به گونه موقت معطل باشند تا جور کردن یک طرح جامع‌تر؛ ولی تاجای که ما در جریان استیم در این باره کار جریان دارد."
در کمتر از یک ماه پسین بسته ماندن مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم، واکنش‌های داخلی و جهانی را برانگیخته است.
جامعه جهانی از طالبان خواسته است که هر چه زودتر مکتب‌های دخترانه را بازگشایی کند اما روشن نیست که مکتب‌های دخترانه چه زمانی به روی دانش‌آموزان دختر بازگشایی خواهد شد.
خبرگزاری فرانسه هم تأکید کرده است که رهبران امارت اسلامی بر سر باز کردن و یا بسته ‌نگه‌داشتن مکاتب دختران، دچار دودستگی عمیق شده‌اند.
  https://panjshirnews.com/vdcakeno149nm.5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین