کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از ساخت مدارس دینی توسط طالبان

عملکرد جامعه جهانی در برابر طالبان نامتناسب بوده است

5 ارديبهشت 1401 ساعت 22:30

نماینده بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر در توئیتی از عملکرد نمایند‌گان کشورهای جهان در پیوند به منع آموزش دختران در افغانستان به‌شدت انتقاد کرده است.


نماینده بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر در توئیتی از عملکرد نمایند‌گان کشورهای جهان در پیوند به منع آموزش دختران در افغانستان به‌شدت انتقاد کرده است.
اسپوتنیک نوشت: معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر در ادامه بسته‌ماندن مکاتب به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم روز گذشته در توئیتی گفته است که وی بارها از نمایند‌گان سازمان ملل، امریکا و‌ اروپا در رابطه با عملکردشان برای رفع مسدودیت مکاتب دخترانه در افغانستان پرسیده است، اما آنان فقط جلسه برگزار کرده و‌ عکس گرفته‌اند.
"هیدر بار" افزوده است: "آنان ما را در سیلوها نگه داشتند، فقط جلسه زوم این‌جا و آن‌جا برگزار کردند و بعد در نظرات خالی نوشتند که صدای زنان افغان در روند صلح باید شنیده شود."
او همچنین در خصوص عملکرد طالبان پرسیده است که چگونه آنها نمی‌توانند برای بازگشایی مکاتب دخترانه موافقت کنند؛ اما می‌توانند برای ایجاد بیش از چهار هزار مدرسه پول پیدا کنند.
به گفته وی طالبان درحالی تصمیم به ساخت مدارس دینی دارند که 95 درصد مردم افغانستان گرسنه هستند.
این سخنان به سخنان تازه سرپرست وزارت معارف طالبان اشاره دارد که گفته است این وزارت برنامه دارد تا در تمام ولایت‌ها و حتی در سطح ولسوالی‌ها، مدارس دینی معیاری بسازد. او بر معارف دینی در کنار معارف "عصری" تأکید کرده و گفته است که دانش‌آموزان در بسیاری از مکتب‌ها هنوز از معارف اسلامی بی‌اطلاع هستند.
مولوی نورالله افزوده است: کار ساخت مدارس دینی در ولایت‌ها در روزهای آینده آغاز می‌شود و با این کار، مشکلات موجود در تربیت دینی رفع خواهد شد.
طالبان درحالی تصمیم به ساخت هزاران مدارس دینی دارند که این گروه آنچه را که طرح بازگشایی مکاتب دخترانه نام نهاده است، نتوانسته نهایی کند.
قرار بود مکتب‌های دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی، در سوم حمل(فروردین) سال جاری خورشیدی در سراسر کشور بازگشایی شوند؛ اما وزارت معارف طالبان در همان روز اعلام کرد که مکتب‌های متوسطه و لیسه‌ دخترانه تا امر ثانی همچنان بسته می‌مانند.
 


کد مطلب: 981

آدرس مطلب :
https://www.panjshirnews.com/news/981/عملکرد-جامعه-جهانی-برابر-طالبان-نامتناسب-بوده

پنجشیرنیوز
  https://www.panjshirnews.com