تاریخ انتشار :شنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۶
کد مطلب : ۵۲۱
جالب است ۰
وقتی رنسانس اروپا از دل قرون تاریک وسطی سر برآورد، شاید بتوان گفت مهمترین دال مرکزی گفتمانش را انسان محوری شکل می داد. انسان ها دیگر طاقت ظلمی که بر انسانیت، روا داشته می شد را نداشتند. آن گاه بر همه چیز شوریدند تا انسان را محور عالم کنند.
دو پلان از یک پرواز و غرب وحشی

کاوه صدر/ وقتی رنسانس اروپا از دل قرون تاریک وسطی سر برآورد، شاید بتوان گفت مهمترین دال مرکزی گفتمانش را انسان محوری شکل می داد. انسان ها دیگر طاقت ظلمی که بر انسانیت، روا داشته می شد را نداشتند. آن گاه بر همه چیز شوریدند تا انسان را محور عالم کنند.
 اما گویی انسان با انسان، برای آن ها یک حقیقت نیست. انسان سفید پوست غربی با موه های غالبا
بور؛ محورتر، مهمتر، و با ارزشتر است. انگار خیلی مهم نیست اگر انسان غربی برای نیل به اهدافش میلیون ها انسان سیاه پوست و زرد پوست را قربانی کند.
صفحه تاریخ پر است از جنایات این به اصطلاح انسان هایی که تنها اسم انسان را با خود حمل میکنند و البته از هیچ جنایتی برای نیل به خواسته های پست خود فروگذاری نمیکنند. نسل کشی اهالی کنگو، بومیان استرالیا و آمریکا، انفجار هسته ای هیروشیما و ناکازاکی تا باغ وحش انسانی در اروپا
و آمریکا که مجال شمردن آن ها، هزاران مرقومه دیگر را طلب می کند.
غرض اینکه این چهره پلید با تاریخ سیاه تر از سیاه در این سال ها خود را به دست مشاطه هایی داده که با غلیظترین رنگ لعاب ها و با هفتاد قلم آرایش، او را به جهان عرضه کنند. اما حقیقت همیشه پشت ابر نخواهد ماند و جادوی این رسانه ها همیشه باقی نمی ماند.
خبر پرواز اختصاصی برای انتقال سگ ها و گربه ها از کابل به مقصد کانادا به مثابه نمکی غلیظ بر زخمی سرگشوده بود. آنجا که کلمات یک به یک و پشت سر هم بر مغز آدمی فرو می ریزد و آرام هجی میشود. فرودگاه کابل، هواپیما، سگ و گربه و در نهایت پرواز اختصاصی و البته
تداعی یکی از تلخترین تصاویر قرن، سقوط سه مرد از هواپیمای ترابری آمریکا در حین تیکآف که به علت ازدحام جمعیت از راه یابی به داخل هواپیما باز مانده بودند.
هاج و واج می مانم، واقعا جنس آن ها از چیست؟ آدمیت کدام است؟ تا کجا دروغ خواهید گفت؟ انسان تا کجا میتواند پست شود؟
بیش از 23 میلیون انسان در افغانستان در معرض گرسنگی که اولین نیاز یک انسان است قرار دارند و غرب در این میان دنبال ژست انسان دوستی و حیوان دوستی خود برای 300 حیوان بیچاره پرواز اختصاصی ایجاد می کند.
چه خوب سروده الیاس علوی: «ما میمیریم تا عکاس تایمز جایزه بگیرد»
  https://panjshirnews.com/vdcbu8bsprhb5.iur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین