تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۰۵
کد مطلب : ۹۰۲
تعداد نظر۱
جالب است ۳
به‌دنبال وضع قوانین طالبانی در مورد ریش و حجاب، زیر نام اسلام، اکنون فعالان رسانه‌ای طالبان، یکی پس از دیگری نسبت به وضع موجود ابرازنارضایتی کرده و این‌ کار را سبب ایجاد فاصله و حتی سقوط احتمالی نظام طالبان می‌دانند.
اختلافات درونی طالبان برسر تعریف "اسلام طالبانی" شدت گرفته است
به‌دنبال وضع قوانین طالبانی در مورد ریش و حجاب، زیر نام اسلام، اکنون فعالان رسانه‌ای طالبان، یکی پس از دیگری نسبت به وضع موجود ابرازنارضایتی کرده و این‌ کار را سبب ایجاد فاصله و حتی سقوط احتمالی نظام طالبان می‌دانند.
جنرال مبین، سخنگوی پیشین فرماندهی پولیس کابل زیر اداره‌‌ طالبان و فعال رسانه‌ای در توئیتی نوشته است: «دیگر چیزی نمی‌گویم، آن‌قدر از تصمیمات عجولانه ناامید شده‌ام که حد ندارد.»
قاری عبدالستار سعید، نویسنده‌ کتاب «ثالث عمر» نیز در توئیتی نگاشته که اگر علایق شخصی، جای قرآن را گرفت، وضعیت ما مانند گذشته خواهد شد.
وی با ذکر روایتی تاریخی افزوده است: در دور گذشته براساس دیدگاه افراطی برخی طالبان، تاک‌زارهای شمالی آتش‌زده شد اما حالا نباید اشتباهات گذشته تکرار شود.
قاری سعید افزوده است: در طول تاریخ اسلام، هیچ نشانه‌ای پیدا نمی‌کنید که کسی به‌خاطر ریش یا مو مورد مجازات قرار گرفته باشد.
به گفته منابع مطلع، این سخنان قاری سعید، موجی از حمایت‌های درون طالبانی را به‌همراه داشته است.
"اسد بری"، یک فعال رسانه‌ای طالبان هم در توئیتی با طرح این پرسش که آیا در تاریخ اسلام کسی به‌خاطر نداشتن ریش مجازات شده؟ افزوده است: اجازه ندادن کارمندان دولت به‌خاطر ریش، تلاشی برای بدنام سازی طالبان است.
در همین حال، یک دیپلمات‌ طالبان در پاکستان نیز توئیت کرده است: مسئولان طالبان بیشتر از مردم به اصلاح نیاز دارند.
"عبدالحنان همت" افزوده است: اقدام‌های عجولانه وزارت امربه‌معروف(طالبان)، مانع رسیدن به آرمان‌های این گروه خواهد شد.
سخنان فعالان رسانه‌ای طالبان همچنین با موجی از استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی حامیان طالبان، روبه‌رو شده است و به باور آنها عملکرد به دور از اسلام طالبان، سبب افزایش فاصله میان آنان و مردم شده و باعث سقوط طالبان خواهد شد.
وزارت امربه‌معروف طالبان در یک هفته گذشته، پی‌درپی قوانینی را وضع کرده‌ که باعث نگرانی گسترده شهروندان افغانستان و نیز جامعه جهانی شده است و این پرسش اساسی را پدید آورده که مبنای عملکرد امارت طالبان «کدام اسلام است؟» https://panjshirnews.com/vdcebw8oijh87.9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

اینها خلاصه به جان خودشان می‌افتند.
آخرین عناوین