تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۰۲
کد مطلب : ۳۶۸۲
جالب است ۰
رئیس‌جمهوری روسیه با توجه به درگیری در اوکراین و از طرفی بررسی مواضع سه کشور ازبکستان تاجیکستان و ترکمنستان در حال تصمیم گیری برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی است.
نگاه واقعی مسکو به امارت چیست؟
■ لیلا شباهنگ[ژورنالیست ایرانی]
◾️احتمال به رسمیت شناخته شدن امارت توسط روسیه
رئیس‌جمهوری روسیه با توجه به درگیری در اوکراین و از طرفی بررسی مواضع سه کشور ازبکستان تاجیکستان و ترکمنستان در حال تصمیم گیری برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی است.
به نظر می‌رسد آمریکا (مغز متفکر عملکرد امارت) شرایط را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که منطقه در این امر و دریافت امتیازهای احتمالی آینده در حال رقابت باشند. همان‌گونه که معاون سفارت ایران هم در دیدار با امیرخان متقی نسبت به این موضوع تمایل نشان داده است.
(نکته قابل تأمل‌ این است که این پیشنهاد تأمین کننده منافع شخصی ایشان است یا منافع ملی کشور؟)
 
پرواضح است که هیچ‌کس نمیتواند منکر لزوم ارتباطات در محدوده عرف بین‌الملل با حکومت افغانستان باشد، اما به نظر نمی‌رسد چیزی که شاهد آن هستیم تعامل نام داشته باشد. با توجه به رفتار تحقیرآمیز طا.لب این گمان تقویت می‌شود که بعضی از مقامات کشور ما در مقابل امارت، در جایگاه ضعف قرار داشته باشند.
 
در مورد چراغ سبزی که آقای پوتین در به رسمیت شناختن امارت نشان داده‌است، دو گمان وجود دارد، و البته این احتمال وجود دارد که این تحلیل در آینده‌ای نزدیک قابل تعمیم به کشور خودمان هم باشد.
یا روس‌ها متوجه هستند که امارت برای تعامل مورد اعتماد نیست و زمزمه رسمیت بخشیدن به آنها فقط در جهت آرام‌سازی سواحل شمالی آمودریا و آسیای مرکزی، تا تعیین شدن تکلیف اوکراین است و یا اینکه آنها واقعا باور دارند که می‌توانند با امارت تعامل داشته باشند، که در اینجا می‌توان حادثه تروریستی شاهچراغ، کرمان، ترکیه، روسیه و پاکستان را یادآور شد.
 
طالبان، عملاً افغانستان را تبدیل به پایتخت تروریسم جهان کرده‌اند.

این کلیپ‌ها دقایقی از لایوهای اخیر استاد جعفریان در یوتیوب و اینستاگرام است، در این لایف‌ها و گفتگوها، اخبار و تحلیل‌هایی با موضوع افغانستان به مخاطبان ارایه می‌شود که آن‌ها را در هیچ رسانه دیگری نمی‌یابید.
 
 
صورت کامل لایوهای پیشین در این کانال یوتیوب قابل دسترس است:
لایوهای آینده را نیز در همین کانال یوتیوب ببینید..‌. 👇
https://www.youtube.com/c/MohammadHosseinJafarianOfficial
https://panjshirnews.com/vdca.anek49niu5k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما